Çizgi tartışmalarına son

Çizgi tartışmalarına son .8417
  • Giriş : 20.07.2007 / 15:24:00

'Çizgiyi geçti mi, geçmedi mi?' tartışmalarına bitiyo!r

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son olarak İngiltere'de yapılan Wimbledon Tenis Turnuvası'nda hayata geçirilen, 'şahin gözü' teknolojisi, artık yeşil sahalardaki hakem kararlarını da etkileyecek.

Futbolda topun kale çizgisini geçip geçmediği yönündeki tartışmalara son vermek isteyen otoriteler, bir yandan Futbol topunun içine çip yerleştirmekle meşgulken, diğer yandan da tenis ve krikette halen uygulanmakta olan 'şahin gözü' teknolojisini araştırıyorlar.

Topun çizgiyi geçip geçmediğini optik sensörlerle tespit ederek grafikleyen ve maçın hakemlerine ileten “şahin gözü” teknolojisinin denemeleri İngiltere Premier Ligi takımlarından Reading'in antrenman sahasında deneniyor.
“Şahin gözü” teknolojisini geliştiren Paul Hawkins, sistemin ilk kez Premier Lig'de denenmesi için çalışmalarını sürdürürken, acelesi olmadığını, sistemin mükemmel şekilde çalışıp çalışmadığını test etmeden kurulmayacağını söyledi.

“Halen gidilecek çok uzun bir yolumuz var” diyen Hawkins, “Sistemi geliştireceğiz ve test edeceğiz. Topu, farklı açılardan gol çizgisine gönderip her alanda da işleyip işlemediğine bakacağız. Mükemmelliği yakalamaya çalışıyoruz. En iyiye ulaşınca zaten sistem kullanıma hazır olacak” dedi.

Gol çizgisine kameralar yerleştireceklerini kaydeden Paul Hawkins, “Her kalede en az 4 kamera olacak. Yaklaşık 60 kamerayla sistemi deniyoruz. Kameralar, topla ilgili kaydettikleri tüm görüntüleri maç yetkililerine aktaracak” diye konuştu.

Sistemin tenis ve kriketten farklı işleyeceğinin altını çizen Hawkins, teniste uygulanan “şahin gözü” teknolojisi grafiklerinin belli bir süre geçtikten sonra ve televizyonlar da dahil tüm korta yayınlandığını, futbolda ise bu sürenin daha kısa olması gerektiğini belirtti. Gol çizgisinden elde edilen görüntülerin anında maç yetkililerine ulaştırılacağını ve hakeme itiraz gelmeden bu teknoloji sayesinde tartışmalı pozisyonların çözüleceğini savundu.

Premier Ligi temsilcilerinin gelecek haftalarda sistemi deneyeceklerini de vurgulayan Hawkins, “Şahin gözü” teknolojisinin maçları yavaşlatmayacağını aksine tartışmalı pozisyonlarda futbolcuların itiraz süresinde kaybettikleri zamanı engelleyeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious