Cizre'de gergin eylem

Cizre'de gergin eylem.11728
  • Giriş : 01.02.2009 / 17:46:00

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde ana dilde eğitim talebi için basın açıklaması yapan ve daha sonra yürüyen DTP'lilerin eylemi gergin geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eylem sırasında ara sokaklarda yürüyen bazı gruplar polislere taşlarla saldırdı. Polisler, göstericilere gaz bombası ile müdahale ederken, polis ve göstericiler arasındaki kovalamacaların halen sürdüğü belirtildi.

Cizre İlçesi'nde İdil yolu üzerinde bulunan Adnan Menderes İlköğretim Okulu yanındaki boş alanda toplanan yaklaşık 750 DTP'li, ana dilde eğitim talebi için basın açıklaması yaptı. Cizre Belediye Başkanı Ahmet Dalmış, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ve Cizre'nin DTP'li Belediye Başkan Adayı Aydın Budak'ın da katıldığı basın açıklamasından sonra DTP'liler yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan DTP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

Polis, herhangi bir olay meydana gelmemesi için geniş önlem alırken, DTP'liler yürüyüş sırasında sık sık, Kürtçe 'Biji serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo', 'PKK halktır halk burada' sloganları attı. Ara sokaklarda ise başını çocukların çektiği bazı gruplar polise taşlarla saldırdı. Polis grupları dağıtmak için gaz bombası kullandı. Ara sokaklarda kovalamacaların ve yasa dışı gösterilerin devam ettiği öğrenildi. Eylemin gerçekleştiği İdil yolu üzerinde işyerlerinin kapalı olduğu görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*