Claudia Ruth, teşekkür etti

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Claudia Ruth, Adana'da Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gören'i ziyaret ederek, Lübnan mağdurlarına yapılan yardım için teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

20 yıldır Türkiye'yi ziyaret etmesine karşın Adana'ya ilk kez geldiğini kaydeden Ruth, İsrail'in saldırılarından kaçan savaş mağdurlarına gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Ruth, savaştan kaçanlar için Adana'nın önemli bir istasyon olduğunu, buraya da neler yapıldığını öğrenmeye, ayrıca yapabilecek bir yardım olup olmadığını görmeye ve dinlemeye geldiğini ifade etti.

Ruht, "Bir de, Adana'ya gelenlerin olaylarla ilgili anlattıklarını, yorum ve beklentilerini işitmek isterim. Adana'nın, Avrupa Birliği Çevre Komisyonu'ndan AB Çevre Koşullarına Uyum Belgesi ile ödüllendirildiğini öğrenmekten ayrıca mutlu olduğumu da vurgulamak isterim" dedi.

Başkan Vekili Ali Gören, Mersin Limanı ve Suriye üzerinden gelen savaş mağdurlarının mümkün olabilecek en üst düzeyde ağırlanarak ihtiyaçlarının giderilmesinde hiçbir sıkıntı yaşanmadığını bildirdi.

Gören, yiyecek içecek, tıbbi yardım, bilgilendirme, haberleşme dahil, bir çok alanda gelen mağdurlara yetişebildiklerini kayddetti. Gören, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "Bildiğimiz kadarı ile, Beyrut Limanı'ndaki sıkıntı nedeniyle yeteri kadar mağdur insan taşınamıyor. Adana ve Türkiye, gelebilecek mağdurların tamamına gerekli insani ilgiyi rahatlıkla gösterebilecek durumdadır"

Lübnan'da olup bitenlerle ilgili görüşmelerde, 2002 yılında bir Amerikalı yetkili ile yaptığı televizyon tartışmasına dikkat çeken Ruth, "Amerika, 2 hafta içinde Irak'a demokrasiyi yerleştirebileceklerini ve bu süre sonunda tüm Iraklıların ellerinde Amerikan Bayrağı ile teşekkür gösterisinde bulunacaklarını söylemişti ve ben bu görüşler karşısında şaşkınlığa düşmüştüm" diye konuştu.

Ali Gören de, "Bir başka ülkenin getireceği rejimin adı demokrasi olabilir mi?" diye sorup "Olamaz" cevabını alınca, O zaman dostlarımızın da bizim iç işlerimize gereğinden çok fazla karışıp Türkiye'yi kendi görüşleri doğrultusunda idare etmeye yeltenmeleri de pek farklı değil. Tüm dostlarımız, bu ülkede yaşayan tüm vatandaşların birlik ve beraberlik içinde olmayı arzuladığını ve sadece teröristlerin ayrı tutulduğunu bilmeleri gereklidir" şeklinde konuştu.

Alman Yeşiller Partisi Başkanı Ruth, halkı yakından tanımak üzere en kısa zamanda Adana'ya yeniden geleceğini kaydederek, "Hangi ülkeye mensup olursa olsun, Lübnan savaş mağdurları için yaptıklarınıza çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Ruth, daha sonra Mersin'e hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious