Clinton, Bush'u suçladı

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Bush yönetimini 11 Eylül saldırılarından önce Usame bin Ladin'in yakalamak için fazla çaba göstermemekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fox News televizyonuna röportaj veren Clinton, El Kaide'nin Yemen'in Aden limanındaki bir Amerikan gemisine 2000 yılında düzenlediği saldırıda El Kaide liderini yakalamak için elinden geleni yaptığını savundu. Clinton, tamamı yarın yayınlanacak röportajda, "Başaramadım, ama en azından denedim. Benimle, aralarında şimdi bana saldıran sağcıların da bulunduğu bazı kimseler arasındaki fark bu" ifadelerini kullandı. "CIA'e birlikleri toplayarak onu öldürmeleri emrini verdim" diyen Clinton, bu olaydan sonra Afganistan saldırısının planlarını hazırladığını, fakat o sırada Özbekistan'da üsleri olmadığı için bu planları hayata geçiremediklerini söyledi. ABD eski başkanı; CIA ve FBI'ın saldırıdan Usame bin Ladin'in sorumlu olduğu yönünde kesin bir rapor sunmayı reddetmeleri nedeniyle, El Kaide liderine karşı kapsamlı bir operasyon emri veremediğini söyledi.

El Kaide'nin Aden limanındaki Amerikan savaş gemisi USS Cole'u hedef alan bombalı intihar saldırısında 17 Amerikalı denizci ölmüş, 39'u da yaralanmıştı.

Bin Ladin'i yakalamak için elinden geleni yaptığını savunan eski Demokrat Başkan Clinton, George Bush'u iktidara geldikten 8 ay sonra 11 Eylül 2001'de yolcu uçaklarıyla düzenlenen saldırıdan önce El Kaide'ye karşı gerekli adımları atmamakla suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious