Clinton: Beni seçin, savaş bitsin!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Hillary Clinton, Irak'taki savaşı durdurmayı seçim kampanyasının odağına taşıdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de Demokratik Parti'nin 2008'deki başkanlık seçimi için öne çıkan aday adaylarından New York Senatörü Hillary Clinton, önceki gün Washington'da Demokratik Parti Ulusal Komitesi'nde partililere hitaben yaptığı konuşmada, başkan seçildiği takdirde Irak'taki savaşı derhal sona erdireceğini söyledi.

Demokratik Parti'nin diğer aday adayı Illinois Senatörü Barrack Obama'nın da konuşma yaptığı toplantıda, Bush'un Irak'taki asker sayısını artırmaya yönelik planlarına karşı çıktığını hatırlatan Clinton, "Eğer 2002 yılının Ekim ayında başkan ben olsaydım, bu savaş başlamazdı. Eğer seçimlere kadar savaşı durdurmayı başaramazsak, seçimlerin ardından başkan olarak ben durduracağım" dedi. Clinton'ın bu sözlerini, salonun üçte birini oluşturan destekçileri ayakta alkışlayarak karşıladılar.
Clinton'dan önce söz alan Obama ise konuşmasında kendisinin, sadece Irak'ta başarısızlığın belli olmasının ardından değil, savaştan önce de işgale sürekli karşı çıktığını vurgulayarak, Clinton'ın 2002'de meclisteki oylamada savaşa onay vermesine gönderme yaptı. Haberi veren İngiliz Times gazetesi Clinton'ın, savaşa onay veren bir tutum ile ABD'de başkanlık seçiminde başarılı olamayacağını farketmesi ile savaş karşıtı bir söylem kullanmaya başladığı yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious