Clinton: 'Bizi seven Türkler'in oranı neden yüzde 9?'

Clinton: 'Bizi seven Türkler'in oranı neden yüzde 9?' .12032
  • Giriş : 18.11.2007 / 13:09:00

New York Senatörü Hillary Clinton, ABD’nin seçkin işadamlarıyla yaptığı toplantıda, konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de başkanlık yarışının en güçlü ismi olan Demokrat Parti'nin New York Senatörü Hillary Clinton, ABD’nin önde gelen seçkin işadamlarıyla yaptığı toplantıda, iktidara geldiğinde öncelikli hedefinin ülkesine dünyada kaybettiği itibarı yeniden kazandırmak olduğunu söyledi.

Clinton, Bush döneminde Türkiye'de ABD'yi sevenlerin oranının büyük oranda düşmesinin nedenleri üzerinde durulması gerektiğini bildirdi.
Yaklaşan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olmasına kesin gözüyle bakılan, eski ABD Başkanları'ndan Bill Clinton'ın eşi ve New York senatörü Hillary Clinton, Washington'daki Mayflower Oteli'nde ABD ve dünyanın önde gelen yatırımcı ve işadamlarından oluşan 30 kişilik bir grup ile toplantı yaptı. Toplantıya Türk işadamı Sadettin Saran da katıldı.


Konuşmasında Başkan Bush yönetiminde ABD ekonomisinin ciddi ölçüde zayıfladığını anlatan Hillary Clinton, “ABD tarihinde ilk defa yeni gelen nesil, bir önceki nesilden daha fakir olacak'' dedi. Konuşmasında Türkiye- ABD ilişkilerine de değinen Hillary Clinton, “Bill Clinton'ın ABD Başkanlığı döneminde Türk halkının yüzde 60'ı ABD’yi severken, bu oran Başkan Bush döneminde yüzde 9'a düştüyse, durup düşünmek lazım'' dedi.


Clinton, toplantıya katılan işadamı Sadettin Saran ile yaptığı özel görüşmede Türkiye'nin ABD için önemini vurgulayarak, “Başkan olduğumda önceliklerimden biri de, Türkiye ile bozulan ilişkileri düzeltmek olacak. Türkiye’yi yeniden kazanacağız'' dedi.


Toplantıda, Senatör Hillary Clinton ile 15 dakikalık görüşme yapan işadamı Sadettin Saran, “Bundan 7 ay önce de bir görüşme yaptığım Senatör Clinton'ı bu kez Türkiye konusunda daha bilgili, hem de daha pozitif buldum. Türkiye'nin ABD için çok önemli bir müttefik olduğunu anlatan Senatör Clinton, Başkan seçildiğinde önceliklerinden birinin de Türk- Amerikan ilişkilerini düzeltmek ve Türkiye'yi yeniden kazanmak olacağını söyledi. Bayan Clinton'a Türkiye'nin özellikle terör konusundaki duyarlılığını ilettim. Sözde Ermeni soykırımı tasarısının yasalaşması halinde, iki ülke arasında onarılamaz yaralar açacağını anlattım'' dedi.


“SEÇİM ÖNCESİ KURULAN İLİŞKİLER ÖNEMLİ''


ABD başkanlarından seçildikten sonra talepte bulunmak yerine, seçim öncesi diyalog kurmanın çok önemli olduğunu anlatan Saran, “Bu bağlamda, özellikle ABD vatandaşı olan ya da ABD'de yaşayan Türkler'e büyük görev düştüğüne inanıyorum. ABD'de Türkiye aleyhine faaliyet gösteren kişi ve gruplar, Amerikalı liderleri oy baskısı altına alarak, Türkiye aleyhinde yönlendiriyor. Türkiye varlığını tüm gücüyle ABD'de hissettirmelidir. Bu konuda biz işadamlarına büyük sorumluluk ve görev düşüyor. Global ekonomide is dünyası bazen diplomatik kanallardan daha etkili olabilir'' diye konuştu.


Sadettin Saran, daha sonra da Hillary Clinton’un seçimi kazanması durumunda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tepe noktalarında görev alması beklenen Dışişleri Başdanışmanı Lee Feinstein ve Savunma Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Westley Clark ile de görüşerek Türkiye'nin ABD’den beklentilerini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious