Clinton: "Butto cinayeti araştırılsın"

Clinton:
  • Giriş : 29.12.2007 / 15:26:00

ABD başkan adaylardından Hillary Clinton, Benazir Butto'nun ölümünü bağımsız ve uluslararası bir komisyonunun araştırmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Butto'nun bir suikast sonucunda hayatını kaybetmesi, önseçim yarışının başlaması öncesinde adaylık kampanyalarını dalgalandırdı. Adayların tamamının suikasti gündemine aldığı görülürken, eskiden beri "ulusal güvenlik ve terörle mücadele" konularını kampanyalarının merkezine oturtan adayların, Butto suikastini daha yüksek sesle gündem konusu yapmaları dikkat çekti.

CNN televizyonuna konuşan Clinton, "Butto'nun öldürülmesini bağımsız ve uluslararası bir komisyonun araştırmasını istiyorum. Pakistanlıların merak ettiği sorulara cevap verilmesi kritik öneme sahip." dedi. Clinton, Butto'nun ölümü için kurulacak komisyonunun Lübnan eski başbakanlarından Refik Hariri'nin ölümünü araştıran komisyona benzer olabileceğini söyledi. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref yönetimi altındaki hükümetin "güvenirliliğinin kalmadığını" ifade eden Clinton, "Bağımsız yargıyı dağıttılar. Özgür basını da baskı altına aldılar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious