Clinton: Irak sorununu Bush çözmeli

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Amerika'da 2008 Başkanlık yarışına katılacağını açıklayan senatör Hillary Clinton, şimdiki Başkan George Bush'a "Irak Savaşı'nı halefine bırakma" diye seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2008 Başkanlık yarışına Demokratlardan katılacağını açıklayan eski Başkanlardan Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton, 2008 Ocak ayında ilk aday yoklamasının yapılacağı Iowa'yı ziyaret etti. Eyalet başkenti Des Moines'ten sonra Davenport'ta partililerle bir araya gelen Clinton, çeşitli iç politika konularına da değindiği konuşmalarında ağırlığı Irak Savaşı'na verdi.

2002 yılında savaşı destekleyen Clinton, son zamanlarda Irak Savaşı'na yönelik eleştiri dozunu da artırdı. Başkan Bush'un Irak Savaşı'nı başlatan kişi olarak bu savaşı kendisinden sonraki başkana bırakmasının "sorumsuzluğun zirvesi" olacağını söyleyen Clinton, "Savaşa gitmeye karar verdi ve yanlış bir stratejinin mimarı olarak, görevi bitmeden bu işi temizleme sorumluluğu da onun." diye konuştu.

Clinton, "Iowalılarla Konuşma" adını verdiği kampanya gezisindeki toplantılarda, 6 yıllık Senatörlük tecrübesini öne çıkararak, "en nitelikli aday" olduğunu ifade etti. Öte yandan New York'tan başkanlık yarışına katılan bir başka isim olan Rudy Giuliani de ilk ön seçimin yapılacağı New Hampshire eyaletini ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious