Clinton: Irak'ın bedeli 1 trilyon dolar

Clinton: Irak'ın bedeli 1 trilyon dolar.9232
  • Giriş : 17.03.2008 / 20:59:00

ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti aday adayı senatör Hillary Clinton, ABD'nin Irak savaşı konusunda bir yol ayrımına geldiğini, bu savaşın ABD'ye askeri ve ekonomik açıdan zarar verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Clinton bugün yaptığı konuşmada, bu savaşın ülkeye maliyetinin 1 trilyon doları bulabileceğini belirtti.

''ABD'nin Irak politikası bir yol ayrımında'' diyen Clinton, ''savaşın ABD'nin ekonomik ve askeri gücünü yıprattığını, ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini, yaklaşık 4.000 Amerikalının hayatına mal olduğunu ve binlerce kişinin de yaralanmasına neden olduğunu'' vurguladı.

''Bu savaşa harcanan paralarla, ülke ekonomisinde sıkıntıya yol açan tut sat (mortgage) krizi çözümlenebilirdi, sigortasız 47 milyon Amerikalıya sağlık hizmeti sağlanabilirdi, öğrencilerin üniversite paralarının karşılanması mümkün olabilirdi'' diyen Clinton, savaşın, ilerideki yıllarda da etkisini gösterecek ağır maliyeti yüzünden ''ülkenin ekonomik güvenliğinin de tehlike altında olduğunu'' savundu.

-''KAZANAMAYACAĞIMIZ BİR SAVAŞ, 60 GÜNDE ÇEKİLECEĞİM''-

Cumhuriyetçi Parti adayı senatör John McCain ve Başkan George W. Bush'un aynı politikayı savunduklarını ve Irak'taki Amerikan askerlerini ''100 yıl daha'' orada tutabileceklerini kaydeden Clinton, ''bu, kazanamayacağımız bir savaş'' diye konuştu.

Clinton, ''her ikisi de (McCain ve Bush), bir başka ülkenin (Irak) iç savaşına bağlı kalmamızı istiyorlar'' dedi.

Clinton, Başkanlığı kazanması ve gelecek Ocak ayında işbaşına gelmesi halinde hemen askeri danışmanlarını toplayacağını, onlardan, askerleri 60 gün içerisinde ABD'ye geri getirmeye yönelik bir plan hazırlamalarını isteyeceğini ifade etti.

Clinton, McCain ve Bush'un, ''çekilmek yenilgi olur'' şeklindeki görüşlerine katılmadığını, asıl yenilginin, ABD askerini 100 yıl Irak'ta tutmak olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious