Clinton: "İsrail'e saldırırsa İran'ı toptan yok ederim"

Clinton:
  • Giriş : 22.04.2008 / 17:29:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 17:42:49

Hillary Clinton, oy toplamak için verdiği barış mesajlarının ardından gerçek yüzünü gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de Demokrat Partinin başkan adayı olmak isteyen New York Senatörü Hillary Clinton, kendisinin başkan olması durumunda, İran İsrail'e bir nükleer saldırı düzenlerse İran'ı "toptan yok edeceğini" söyledi.

Clinton, ABC televizyonunun "Günaydın Amerika" programında yaptığı söyleşide, İranlıların kendisinin başkan olması durumunda İsrail'e karşı bir nükleer saldırıyı caydırmak için yapmaya hazır olduğu şeyi bilmelerini istediğini belirtti.

"İranlıların bilmesini isterim ki, eğer ben başkan olsam, İran'a saldırırdık" diyen Clinton, "aptalca İsrail'e bir saldırı başlatmayı düşünecekleri gelecek on yılda, onları tümüyle ortadan kaldırabiliriz" dedi.

Clinton, "bunu söylemek çok korkunç, ama İran'ı yöneten insanların bunu anlamaları gerekir, çünkü bu onları dikkatsiz, aptalca ve trajik bir şey yapmaktan caydırabilir" dedi.

Clinton bir hafta öncesine göre bu konuda daha ağır bir yorumda bulunmuş oldu. Bayan Clinton, bir hafta önce İran'ın İsrail'e saldırması durumunda "kütlesel bir misillemeden" bahsetmişti.

Clinton'ın bu şekilde konuşmasını eleştiren diğer Demokrat parti Başkan aday adayı senatör Barack Obama ise İran'ın İsrail'e veya başka bir ABD müttefikine saldırması durumunda kendisinin "güçlü bir biçimde ve hızla" tepki göstereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious