Clinton: 'Kovboy diplomasisi bitti"

Clinton: 'Kovboy diplomasisi bitti
  • Giriş : 03.02.2008 / 09:09:00

Clinton: 'Kovboy diplomasisi bitti. Suriye ve İran'la görüşeceğim'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaliforniya... 37 milyon nüfusuyla ABD'nin en kalabalık eyaleti. 200'den fazla dil konuşuluyor. Aynı zamanda "Silikon Vadisi" olarak adlandırılan teknoloji üssüne, eşsiz şarapların üretildiği bağlara ev sahipliği de yapıyor. "Terminatör" serisiyle ünlenen film oyuncusu Arnold Schwarzenegger'in valisi olduğu Kaliforniya, ülkenin ekonomisine en büyük katkıyı yapan eyalet durumunda. Eğer ülke olsaydı, dünyanın da en büyük 10'uncu ekonomisi olacak güçte bir eyalet... İşte ekonomi, şan şöhret ve nüfus açısından bu kadar etkin eyaleti kazanmak, Amerika'da başkanlık yarışında ter döken aday adayları için de büyük önem taşıyor.

BUSH'A YÜKLENDİ

5 Şubat'ta 22 eyalette Demokrat ve Cumhuriyetçi aday adayları arasında yapılacak "Süper Salı" ön seçiminde Kaliforniya eyaleti kilit durumda. San Francisco kenti önceki gün bu seçim yarışında heyecanlı saatler yaşadı. Çünkü ülkenin ilk kadın başkanı olmak için kolları sıvayan Demokrat aday adayı Hillary Clinton'ın dev mitingine ev sahipliği yaptı. New York senatörü Clinton, Hispaniklerin (Latin ve Güney Amerika kökenliler) ağırlıklı olduğu bir bölgede düzenlediği devasa mitingde tam bir gövde gösterisi yaptı. Konuşması sık sık İspanyolca atılan "Si Se Puede" (Evet Başarabiliriz) sloganlarıyla kesildi. Hillary, Başkan George W. Bush'a ağır eleştiriler getirdi.

'KOVBOY DİPLOMASİSİ'

Üç bine yakın kişinin toplandığı mitingde dinleyicileri, dünyada ABD'ye karşı duyulan tepkileri ve nasıl arttıklarını dile getirerek coşturdu. Artık tamamen diplomasiye dayalı bir yönetim benimseyeceklerini söyledi. "Artık kovboy diplomasisi bitti" diyerek Bush'a yüklenen Hillary Clinton, Irak Savaşı'ndan dolayı oluşan nefreti yok etmek için elinden geleni yapacağını kaydetti. "Ocak 2009'da göreve geleceğim. 60 gün sonra da askerlerimizi geri getirmeye başlayacağım" sözleri salonda alkış topladı. "Irak'ın komşuları ile de görüşeceğim. Bunlar arasında İran ve Suriye de var" dedi.

'Bizi yeniden sevdirecek'

SAN Francisco'da düzenlenen miting salonunu kadınlar ve öğrenciler doldurdu. Üniversite öğrencisi Amanda (19), Clinton'u kadın olduğu için destekleyeceğini söylüyor. Sascha (19) ise "İlerde dünyayı gezmeyi düşünüyorum. Sırf ABD'li olduğum için benden nefret eden insanların olduğu bir dünya istemiyorum. Hillary dünyanın bizi yeniden sevmesini sağlayacak. Biliyorum" dedi. Siyasi uzmanlarsa, bugüne kadar hep Demokratların kazandığı eyalette, Obama'nın Clinton'u geçebileceğini kaydetti.

Süper eyaletlerde durum

CUMHURİYETÇİ cephede yarış John McCain ile Mitt Romney, Demokratlarda ise Clinton ve Obama arasında geçecek. Salı seçimindeki eyaletler arasında, Hillary'nin senatörü olduğu New York da var. Hillary, bu eyalet ile Connecticut ve New Jersey'de güçlü. Massachusetts'te ikili arasında fark az. Obama ise senatörü olduğu Illinois dışında Georgia ve Alabama'da önde. McCain de Missouri, Connecticut, New York ve Kaliforniya'da açık ara önde gidiyor.

"Obama Türkiye'ye çok önem verecektir"

DÜNYANIN en iyi 5 üniversitesinden biri olan Stanford'da önceki gün öğrencilerin Demokrat aday adayı Barack Obama lehine bir gösterisi vardı. Yüzlerce öğrenci arasındaki eski mezunlardan Nicky Moffat, oy verirken dış politikayı da değerlendirdiğini söyledi. "Peki Türkiye ile ABD ilişkilerini Obama daha iyiye mi götürecek" sorumuza "Öğrenciyken Türkiye'ye gitmiştim. Beni çok iyi ağırlamışlardı. Ancak Bush yüzünden herkes bizden nefret eder oldu. Obama farklı kültürlere saygı duyan bir lider ve tabi ki Türkiye'ye de çok önem verecektir..." yanıtı verdi.

Gazete ve dergiler birer birer taraflarını açıkladı

YARINDAN sonra 22 eyalette Demokrat ve Cumhuriyetçilerin ön seçimi var. "Süper Salı" olarak anılan bu turda yurtdışındaki Demokratlar da oy kullanacak. Aday adayları eyaletlerdeki parti delegelerinin oyunu almak, en çok delege alıp başkan adayı olmak için yarışıyor. Yarışta en büyük silah da medya desteği. Kaliforniya ve bölgesinin en etkili gazetesi Los Angeles Times, Cumhuriyetçilerde John McCain ile Demokratlarda Barack Obama'yı desteklediğini ilan etti. Savaş karşıtı 3 milyon üyeli etkin Demokrat sitesi MoveOn.Org ile 650 bin üyeli Uluslararası Çalışanlar Birliği sendikası Obama'dan yana tavır aldı. Forbes dergisinin desteklediği isim de McCain oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious