Clinton Obama'yı geride bıraktı

Clinton Obama'yı geride bıraktı.15438
  • Giriş : 23.04.2008 / 14:56:00

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayının belirlenmesi için devam eden süreçte büyük eyaletlerden Pennsylvania'da düzenlenen önemli önseçimde Hillary Clinton, rakibi Barack Obama'yı yenilgiye uğrattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Clinton, oyların yaklaşık yüzde 55'ini alırken, Obama yüzde 45'te kaldı. Bu sonuçla birlikte Clinton, şimdiye kadar geride gittiği yarışta moral kazandı ve mücadeleye sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.

Clinton, Pennsylvania'daki zaferinin ardından yandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, "Bazıları işimin bittiğini düşünüyordu, benim çekilmem gerektiğini söylüyordu. Ancak Amerikan halkı pes etmez, zaten Amerikan halkının da pes etmeyecek bir başkana ihtiyacı var. Sizlerin sayesinde şimdiye kadarki gidiş tersine dönüyor" dedi.

Obama ise, taraftarlarına hitaben konuşmasında, Clinton'a pek bir eleştiri yöneltmeyerek, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını aylar önceden garantileyen John McCain'i hedef aldı ve kasımdaki başkanlık seçiminde McCain'i yenebilecek ismin kendisi olduğunu söyledi.

Pennsylvania'da Demokrat seçmenlerin önemli bölümünü oluşturan kadınlar, yaşlılar ve alt ve orta gelir gruplarından çalışan kesimlerin mensupları, büyük ölçüde Clinton'ı tercih ederken, Obama, siyahlardan ve büyük kentlerdeki yüksek eğitimli ve üst gelir grubu seçmenlerden oy aldı.

Tutucu kesimlerin Clinton'ı, liberallerin Obama'yı seçtiği gözlendi.

Bundan sonra ne olacak?

Demokrat Parti'de bundan sonra geriye toplam sadece yedi eyalette ve iki bölgede yapılacak önseçimler kaldı.

Bundan sonraki ilk önemli önseçimler, iki hafta sonra 6 Mayıs'ta Indiana ve North Carolina eyaletinde düzenlenecek.

Önseçimlerde seçmenler, doğrudan başkan aday adaylarına değil, daha sonra düzenlenecek parti kurultayında partinin başkan adayını seçecek delegelere oy veriyor.

Dolayısıyla aday adayları, önseçimlerde "delege kazanıyor". 4 bin 49 delegesi bulunan Demokrat Parti'de başkan adaylığını garantilemek için 2 bin 25 delege kazanmak gerekiyor.

4 bin 49 delegenin yaklaşık 3 bin 250'sini, önseçimlerde belirlenen delegeler, 800'e yakınını da, parti yöneticileri, Kongre üyeleri, valilerin de dahil olduğu "süper delegeler" oluşturuyor.

Seçilen delegeler ve tutumlarını şimdiye kadar belirlemiş süper delegeler gözönüne alındığında halen Obama'nın bin 700'e yakın, Clinton'ın da bin 570'e yakın delegesi bulunuyor.

Pennsylvania'nın sonuçları gözönüne alındığında, Obama ile Clinton arasında yaklaşık 130 olan delege sayısı farkının 120 dolayına düşmesi bekleniyor. Bu durumda, geriye kalan yedi eyalet ve iki bölgedeki önseçimler tamamlandıktan sonra bile, Obama ile Clinton'ın, başkan adaylığını garantilemek için gereken 2 bin 25 delege sayısına ulaşması ihtimali hemen hemen bulunmuyor.

Uzmanlara göre, böyle olunca da, Demokrat Parti'nin başkan adayının, ancak Ağustos sonunda Denver'da düzenlenecek parti kurultayında, tutumlarını henüz belirlememiş süper delegelerin oylarıyla belirlenmesi ihtimali çok güçlenmiş bulunuyor.

Demokrat Parti'nin bazı ileri gelenleri ise, yarışın bu kadar uzamasının partiyi yıpratacağını ve Cumhuriyetçi aday McCain'in işine yarayacağını dile getiriyor.

Clinton'ın mali sıkıntısı

Halen ön seçimlerde Obama ile yarışan Clinton'ın bir önemli sıkıntısı da, kampanyasında para kalmaması. Pennsylvania önseçiminin hemen öncesinde Clinton'ın kampanyasının elinde 9 milyon dolar bulunurken, toplam borçlar 10 milyon 300 bin dolara ulaşıyordu.

"Para içinde yüzen" Obama'nın kampanyasının ise, halen 42 milyon dolar parası ve sadece 700 bin dolarlık borcu bulunuyor.

Clinton, Pennsylvania'daki galibiyetinin ardından, topladığı bağışlarda patlama yaşanmasını ve içinde bulunduğu mali dar boğazın aşılmasını umuyor.
CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious