Clinton: "Rocky gibiyim, asla vazgeçmem"

Clinton:
  • Giriş : 24.04.2008 / 09:35:00

Eski first lady Hillary Clinton, bir kez daha ipten dönerek umudunu ayakta tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hillary, Obama'nın daha fazla bağış toplamasına rağmen bu yarışı nihayete erdiremediğine dikkat çekti.

ABD'de Demokrat başkan adaylığı yarışından çekilmeyi 'Rocky gibi, asla vazgeçmem' diye reddeden Hillary, Pennsylvania'yı kazanıp 'ipten döndü'. Beyaz işçi ve kadınların oyuyla Obama'ya 10 puan fark atan Hillary, 'ABD'nin pes etmeyen başkana ihtiyacı var' dedi. Ama delege farkını kapatamadı

ABD'de başkan adayını hâlâ belirleyemeyen Demokratik Parti'de önceki gün Pennsylvania eyaletinde düzenlenen önseçimi kazanan eski first lady Hillary Clinton, bir kez daha ipten dönerek umudunu ayakta tuttu. Beyaz işçi sınıfının çoğunlukta bulunduğu Pennslyvania'daki kampanyasında sinemanın kült beyaz boksörüne atıfla "Rocky gibiyim, asla vazgeçmem" sloganını kullanmış Hillary, oyların yüzde 55'ini alıp siyahi rakibi Barack Obama'ya 10 puan fark atmasının ardından şöyle konuştu: "Bazıları işimin bittiğini düşünüyordu, benim çekilmem gerektiğini söylüyordu. Ancak Amerikan halkı pes etmez, zaten Amerikan halkının da pes etmeyecek bir başkana ihtiyacı var. Sizlerin sayesinde şimdiye kadarki gidiş tersine dönüyor."

Sırada Indiana kapışması var

AP'nin oy kullananların yüzde 80'iyle yaptığı ankete göre, beyazlar, alt-orta sınıf çalışanlar, kadınlar ve yaşlılar Hillary'yi, siyahlar, hali vakti yerinde olanlar, gençler ve son dönemde Demokratik Parti'yi desteklemeye başlayanlar Obama'yı tercih etti. Siyah aday 'Pennsylvania'nın küçük kentlerindeki beyaz işçi sınıfın çeyrek yüzyıldır iş alanının yok olması karşısında umutsuzluğunu ifade için kendisi gibi olmayana antipati, göçmen yahut ticaret anlaşmaları karşıtlığı hissiyatıyla ya silaha ya da dine sarıldığını' söyleyince, Hillary'den 'elitist, halktan kopuk, üstten bakan' yaftası yemişti. Hillary ise kampanyasında yer verdiği reklamında Kaide lideri Usame bin Ladin'in görüntüsünü kullanıp, İsrail'e saldırırsa 'İran'ı toptan yok edeceğini' söyleyerek, Obama'dan 'korku siyaseti' eleştirisi almıştı.

AP'ye göre Pennsylvania'da Hillary 80, Obama 66 delege kazandı, 12 delegenin dağılımı ise henüz belli olmadı. Buna göre, toplamda Obama'nın 1714, Hillary'nin 1589 delegesi oluyor. 2025 delegeyi toplayan Demokrat başkan adaylığını kazanacak. Geriye dokuz önseçim kaldı. İki hafta sonraki Indiana'da iki rakip başabaş, North Carolina'da Obama önde. Yani eski first lady'nin toplamda Obama'yı geçmesi zor. Düğümün ağustostaki parti kongresinde, 800'ünü atamayla gelecek önde gelen Demokratların, yani süper delegerin oluşturucağı 4 bin 49 delegenin oylarıyla çözülmesi bekleniyor.

Kazanıncı bağış yağdı

43 milyon dolarlık bağışla yoluna devam eden Obama, her yerden çok Pennslyvania için para harcadı, sadece TV reklamlarına 11 milyon dolar ödedi. Pennslyvania önseçimi öncesi 9 milyon dolar bağışı, 10 milyon 300 bin dolar borcu olan Hillary ise, 5 milyon dolardan az harcayarak bu eyaleti kazanmayı bildi. "Obama'nın mali avantajı gözönüne alındığında, neden bu yarışı hala tamamlayamadığını, niye bu eyalette kazanamadığını sormamız gerekir. Denizötesindeki iki savaş ve buradaki ekonomik krizi gözönüne alan sizler, yüksek menfaatlerle büyük meydan okumaların söz konusu olduğunu, ama ilk günden yönetmeye hazır bir başkanla olanakların sonsuz olacağını biliyorsunuz" diyen Hillary'ye Pennslyvania'da sandıkların kapanmasından itibaren bir kaç saatte 3 milyon dolarlık bağış aktı.

Belirleyici eyaletler Hillary'nin

Son beş önseçimden dördünü kazanan, ABD başkanlık seçiminin sonucunda büyük rol oynayan Teksas, Ohio gibi eyaletlerde kazanabilecek tek Demokrat'ın kendisi olduğu savı güçlenen Hillary, kampanyasında Tom Petty'nin meşhur 'You can stand me up at the gates of hell, but I won't back down' şarkısınu kullanarak siyahi rakibine mesaj gönderiyor. Obama ise, yandaşlarına hitabında, eski first lady yerine Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'i hedef alıp, McCain'i yenebilecek kişinin kendisi olduğunu savundu. Ve hemen iki hafta sonra düzenlenecek olan önseçimler için kampanya yürütmek üzere Indiana'ya uçtu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious