Clinton: Sonuna kadar yarıştayım

Clinton: Sonuna kadar yarıştayım.15438
  • Giriş : 14.05.2008 / 09:20:00

ABD'de Demokrat Partinin başkan adayını belirleme sürecinde West Virginia eyaletinde yapılan ön seçimde rakibi Barack Obama'yı bozguna uğratan Hillary Clinton, sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de Demokrat Partinin başkan adayını belirleme sürecinde West Virginia eyaletinde yapılan ön seçimde rakibi Barack Obama'yı bozguna uğratan Hillary Clinton, sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceğini vurgularken, genel yarışta Obama'nın oldukça gerisinde giden Clinton'ın artık son kozlarını oynamakta olduğu yorumları yapılıyor.

Hillary, West Virginia'da oyların yaklaşık yüzde 66'sını kazanırken Obama sadece yüzde 27'de kaldı. Yarıştan çok önce çekilen eski adaylardan John Edwards'a da yüzde 7 oranında oy çıktı.

Yoksul bir eyalet olan West Virginia'da, nüfusun ezici çoğunluğunu beyazlar, geliri ve eğitim düzeyi düşük çalışan kesimler ve muhafazakarlar oluşturuyor. Benzer yapıdaki eyaletlerde olduğu gibi Clinton burada da Demokrat Parti içinde kendisini tercih eden bu seçmen gruplarının ezici desteğini aldı.

Ancak West Virginia'daki sonuç genelde delege sayısında Clinton'ın oldukça açık farkla önde giden Obama'nın üstünlüğünü etkilemedi.

Clinton, West Virginia zaferinin ardından yandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, "bazıları benim çekilmem gerektiğini söylüyordu, ama burada halk konuştu. Hiç bu kadar kararlı olmamıştım. En son ana kadar yarıştayım" dedi.

Hillary Clinton, Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday John McCain'i yenebilecek tek Demokrat ismin kendisi olduğunu savunarak, Demokrat Partinin başkan adaylığı için kendisinin desteklenmesini istedi.

West Virginia ön seçimi başlarken Obama'nın bin 875, Clinton'ın bin 697 delegesi bulunuyordu. West Virginia'dan gelecek delegelerin dağılımı yapıldığında bu farkın yaklaşık 160'a inmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious