Clinton: 'Tayland demokrasiye dönmeli'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

2004 yılında Güneydoğu Asya'da meydana gelen tsunami sonrasındaki yeniden yaplanma çalışmalarını incelemekle görevlendirilen ABD eski Başkanı Bill Clinton bölgede incelemelerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tayland'ın güneyindeki Phuket adasında incelemelerde bulunan Bill Clinton, basın mensuplarının bir sorusu üzerine '(Tayland'da darbe yapanlar) yakın zamanda demorasiyi geri getireceklerini söylüyorlar. Sözlerini tutsalar iyi olur.' dedi.

Darbenin kendisinin ülkedeki çalişmalarını aksatıp aksatmayacağı sorusuna 'hiç sanmıyorum' diye cevap veren Clinton daha sonra BM'nin tsunami sonrasında bölgede hasar gören mangrov ormanlarını yeniden yetiştirme projesi çerçevesinde ilk mangrov fidanını dikti ve 'bu fidan tsunamiyle yok olan bölgedeki dengeyi temsil ediyor.' diye konuştu.

24 Aralık 2004 tarihinde Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında meydana gelen 9,3 şiddetindeki deprem tsunami olarak adlandırılan dev dalgalar oluşturmuş ve dev dalgaların Tayland, Endonezya, Malezya ve Burma başta olmak üzere Hint Okyanusu'na kıyısı olan 12 ülkenin sahilini vurmasıyla 230 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş veya kaybolmuştu.

Tayland'daki temaslarını tamamlayan Bill Clinton Endonezya'nın Açe bölgesine geçti. Clinton burada tsunamiden etkilenen 500 bin kişinin barındığı kışla tarzında inşa edilmiş bir yerleşim alanı ile Avustralya Kızılhaç'ının kurduğu bir geçici yerleşim bölgesini ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious