Clinton ve Giuliani anketlerde lider

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanlık adaylarından Clinton ve Giuliani anketlerdeki liderliklerini koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerika'da son yapılan kamuoyu yoklamaları, Demokrat Parti'li New York Senatörü Hillary Clinton ve Cumhuriyet Partili Rudy Giuliani'nin, kendi partilerindeki adaylık yarışlarını önde götürdüklerini gösteriyor. Time dergisinin anketinde, Hillary Clinton, aldığı yüzde 31 destekle, yüzde 24 desteğe sahip en yakın rakibi Barack Obama'nın ve yüzde 16 desteğe sahip John Edwards'ın önünde görünüyor.

Fox News tarafında yapılan başka bir anketteyse Clinton, yüzde 18 desteğe sahip Obama ve yüzde 13 desteğe sahip Edwards'ın önünde yüzde 36 ile açık ara önde gözüküyor.

Rasmussen Report tarafından yapılan başka bir anket de Clinton'ın yüzde 33, Obama'nın yüzde 26 ve John Edwards'ın da yüzde 17 destek aldığını gösteriyor.

Ulusal ölçekteki bu tablo, önseçimlerin kritik ilk iki eyaletinde John Edwards lehine değişiyor. 2004 başkanlık yarışında Demokrat Partinin başkan yardımcısı adayı olan Edwards, Iowa Üniversitesi tarafından yapılan ankette, eyalette yüzde 34 destekle birinci sırada bulunuyor. Edwards'ı, yüzde 29 ile Clinton ve yüzde 19 ile Obama takip ediyor.

Zogby tarafından New Hampshire'da yapılan anketteyse Clinton, yüzde 29 ile önde gözükürken, Obama ve Edwards yüzde 23'erlik oy desteğiyle ikinciliği paylaşıyorlar.

Cumhuriyetçi Parti kanadındaysa ulusal ölçekte Giuliani'nin liderliği sürüyor. Cook Report/RT Strategies tarafınyan yapılan ankette Giuliani, yüzde 17 desteğe sahip olan en yakın rakibi Arizona senatörü John McCain'in önünde yer alarak, yüzde 34 destek gördü. Aktör ve eski senatör Fred Thompson yüzde 10 ile üçüncü sırada yer alırken, ilk 3 ayda topladığı 21 milyon dolarlık kampanya bağışıyla dikkat çeken Massachusetts eski Valisi Mitt Romney yüzde 6 ile dördüncü sırada yer aldı.

Real Clear Politics tarafından Iowa'da yapılan anketteyse, Giuliani Iowalılardan gördüğü yüzde 25 destekle eyalette birinci sırada. Yüzde 22 ile McCain'in ikinci sırada yer aldığı ankette üçüncülüğüyse yüzde 11 ile Romney alıyor. Ancak Romney, New Hampshire'da yaptığı atakla John McCain'le beraber yüzde 25'er destekle birinciliği paylaşıyor. Giuliani ise yüzde 19 ile New hampshire'da 3. sırada gözüküyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious