Clinton ve Obama ateşkes ilan etti

Clinton ve Obama ateşkes ilan etti.5381
  • Giriş : 17.01.2008 / 10:39:00

Hafta başında, sivil haklar hareketine Martin Luther King ve başkan Lyndon Johnson'ın katkıları konusunda sert bir polemiğe giren Barack Obama ve Hillary Clinton ateşkes ilan etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kampanya konuşmalarındaki polemiğin geldiği boyuttan rahatsız olduğunu ifade eden Obama, rakipleri John Edwards ve Hillary Clinton'ı kastederek "Bazı farklı yaklaşımlarımız olsa da, aynı amaçları paylaşıyoruz. Hepimiz Demokratız. Sivil haklara ve eşitliğe hepimiz aynı derecede inanıyoruz" dedi. Obama, "Başkan Bill Clinton ve Senatör Clinton, sivil haklar konusunda geçmişte ve her zaman doğru tarafta yer almışlardır" diye övgüde bulundu.Bu açıklamadan bir saat sonra Clinton'da bir açıklama yaparak, "Öncelik ülkemiz ve partimizdedir. Farkılıklarımız var ancak, sivil haklar, çoğulculuğa bakış, Martin Luther King ya da J. F. Kennedy gibi kahramanlarımız sözkonusu olduğunda, Senatör Obama ve ben aynı saftayız." dedi.

Salı akşamı da, bu hafta sonu önseçimin yapılacağı Nevada'da düzenlenen televizyon açıkoturumunda bir araya gelen Amerikan Demokrat Partisi'nin en güçlü Başkan aday adayları Clinton ve Obama, sıcak mesajlarını burada da sürdürdü.

Hillary Clinton, "Senatör Obama ve ben, bu seçim yarışında ne ırkın ne de cinsiyetin tartışma konusu olmaması konusunda hemfikiriz. Hepimiz bir aileyiz" dedi. Barack Obama da, "Hillary ve John'ın her zaman eşitliği savunduğunu biliyorum. Kampanya destekçilerimiz görevliler, aşırı heveslerinden asla katılmayacağımız şeyler dile getiriyorlar bazen" diye konuştu. Hillary Clinton'da, kampanya ekiplerini ve tüm destekçileri her zaman kontrol etmenin mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Partinin en güçlü iki adayı arasındaki tartışma, partide iki adayın Kasım ayındaki başkanlık seçimine ortak girmesini isteyen çevreleri rahatsız etmişti. Demokrat Parti'de çok sayıda kişi, partinin başkanlık seçimine Clinton - Obama ikilisiyle girmesini istiyor. Gözlemciler, her iki adayın ateşkesini de, "bu ihtimale de tamamen kapıyı kapatmama çabası" olarak yorumluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious