Clinton ve Obama Irak'ı tartıştı

Clinton ve Obama Irak'ı tartıştı  .16653
  • Giriş : 01.02.2008 / 13:40:00

Televizyondan yayınlanan tartışmada Obama, Irak'taki savaşı ve savaşa yol açtığını söylediği anlayışı sona erdirebilecek doğru adayın kendisi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak üzere mücadele eden Hillary Clinton ve Barack Obama, dün gece düzenlenen tartışma programında Irak konusunda farklı siyasetler ortaya koydular. Televizyondan yayınlanan tartışmada Obama, Irak'taki savaşı ve savaşa yol açtığını söylediği anlayışı sona erdirebilecek doğru adayın kendisi olduğunu söyledi. 2003 yılında Irakın işgal edilmesi kararıonı desteklemiş olan Clinton ise seçilirse ülkedeki Amerikan askerlerini en kısa sürede çekeceğini belirtti.
BBC-İki aday, John Edwards'ın yarıştan çekilmesinden bu yana ilk kez karşı karşıya geldi.

Muhabirlerimiz seçim için belirleycici olacak konunun ise artık Irak değil ekonomi, sağlık hizmetleri ve süregiden konut krizi olduğunu söylüyor.
İki aday, ayrıca, temel siyaset farklılıklarının kendileri arasında değil, kendileri ile Cumhuriyetçi adaylar arasında olduğunu dile getirdi.

Bu, iki adayın oldukça hararetli geçen son tartışmalarından bu yana daha yumuşak bir tutum takındıklarına işaret ediyor.

Bu arada Federal seçim Komisyonu'na sunulan verilere göre, Barrack Obama'nın kampanyasına Ocak ayı içinde 32 milyon dolar daha bağış yapıldı. Muhabirlerimiz, bu rakamın başdöndürücü olduğunu söylüyorlar.

Hillary Clinton'ın kampanyasına ne kadar bağış yapıldığı ise henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Adayların topladığı bağışlar, desteklerinin de bir ölçütü olarak görülüyor. Gözlemciler bu seçim kampanyasına harcanacak paranın ilk kez bir milyar dolar düzeyini aşması beklentisinin iyice güçlendiği görüşündeler.

Cumhuriyetçi Parti cephesinde de dengeler McCain'den yana değişiyor.
Rudolph Giuliani'nin yarıştan John McCain lehine çekilmesinin ardından, California valisi Arnold Schwarzenegger de McCain'e destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious