Clinton'dan İsrail iddialarına yalanlama

Clinton'dan İsrail iddialarına yalanlama.9966
  • Giriş : 06.06.2009 / 23:55:00

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, ABD'nin; işgal altındaki topraklarda yerleşim birimlerini genişletmesi için İsrail'le gizlice anlaştığı iddialarını yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, ABD'nin; işgal altındaki topraklarda yerleşim birimlerini genişletmesi için İsrail'le gizlice anlaştığı iddialarını yalanladı.

Ariel Şaron'un başbakanlığı döneminde danışmanı olarak görev yapan Dov Weissglas, Yediot Ahronot gazetesinde Salı günü yayınlanan makalesinde, George W. Bush yönetiminin İsrail'e, "nüfusun doğal artışına" paralel ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak için yerleşim birimlerini geniştletmeye gayri resmi olarak izin verdiğini belirtmişti.

Clinton ise, yeni idarenin, Bush yönetiminden devraldığı hiçbir görüşme kaydında bu tür bir iddiayı doğrulayacak ifadeye rastlanmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam alemine hitaben yaptığı konuşmada verdiği mesajı tekrarlayan Clinton, İsrail'in yerleşim birimlerini genişletmeye son vermesi çağrısında bulundu.

İsrail'le sözlü veya gayri resmi bir anlaşmanın bulunmadığını da söyleyen Clinton, "Eğer böyle olmuşsa, tabii insanlar da sizin dediğinizi söylüyorlar, bu ABD hükümetinin resmi tavrının bir parçası olmamıştır" dedi.

Obama, Kahire Üniversitesi'ndeki konuşmasında, yerleşim birimlerindeki genişlemenin, 2003'teki "Yol Haritası" barış planının ihlali olduğunu vurgulamıştı. Clinton da, "Yol Haritası"nda belirtilen taahhütlerin "çok açık" olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise hafta başında yaptığı açıklamadma, ABD'nin bu isteğini, "mantıksız bir talep" olarak nitelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*