Clinton'dan Obama'ya çağrı

Clinton'dan Obama'ya çağrı.16653
  • Giriş : 05.03.2008 / 18:38:00

ABD'de demokrat partide dün yapılan ön seçimlerden önde çıkarak başkan adaylığı yarışında moral kazanan senatör Hillary Clinton, Obama'ya kendisine katılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CBS televizyonunda konuşan Clinton, kendisiyle Obama'nın kasımdaki başkanlık seçimine demokrat parti adına başkan adayı ve başkan yardımcısı olarak katılması ihtimalinin sorulması üzerine, "Belki durum o yönde ilerliyor, ama tabii ki hangimizin tepede olacağına karar vermemiz gerekiyor. Sanırım Ohio halkı bu kişinin ben olmam gerektiğini açıkça ortaya koydu" dedi.

ABD'nin büyük eyaletlerin Ohio'da dün yapılan ön seçimi Clinton rahat şekilde kazanmıştı. Delege sayısı açısından Clinton'ın önünde giden Obama'nın bu aşamada Hillary'nin yardımcısı olmayı kabul etme ihtimali bulunmuyor.

Amerikan AP ajansının son verilerine göre, Obama'nın halen 1477 delegesi, Clinton'ın ise 1391 delegesi bulunuyor.

Demokrat partinin başkan adaylığı için 2025 delegeyi kazanmak gerekiyor.

Demokrat partideki yarışın, en azından bir başka önemli ön seçimin Pennsylvania'da yapılacağı 22 nisana kadar sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhuriyetçi partideyse senatör john McCain, dün 4 eyalette yapılan seçimlerin tamamını kazanarak partinin başkan adaylığını garantilemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious