Clinton'ın bakanlığı mahkemede

Clinton'ın bakanlığı mahkemede.9846
  • Giriş : 30.01.2009 / 09:41:00

ABD Dışişleri Bakanlığında görevli diplomat Ravid Rodearmel, Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olarak atanmasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avukatlar Derneği Judicial Watch, şikayet dilekçesinde David Rodearmel'in, "Anayasal olarak Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olarak görev yapamayacağını, çünkü Senatörlük yaptığı dönemde Senatonun dönemin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a bir maaş zammı yapılmasını kabul ettiğini" belirttiğini kaydetti.

Amerikan anayasasının birinci maddesinin altıncı bendi, "bir kongre üyesinin kendi görev döneminde maaş zammı yapılan bir göreve gelmesini" yasaklıyor.

Rodearmel, Washington'daki mahkemeye sunduğu dilekçesinde, "Yaklaşık bir asırdır bütün hükümetler anayasanın bu maddesini bertaraf edebilmek için çeşitli manevralar yapmıştır. Bu dava dilekçesiyle bu sorunu nihai olarak çözmeyi ve anayasada belirtilen maddeye uyulmasını sağlamayı hedefliyorum" dedi.

Söz konusu maaş zammı meselesi, yeni Başkan Barack Obama, Clinton'ı Dışişleri Bakanlığına seçeceğini ilan ettiğinde de tartışılmış, bu sorunu halletmek için Clinton'ın maaşının Rice'ın maaşından 4 bin 700 dolar aşağı çekilmesi yoluna gidilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*