Clinton'ın kampanyasına rekor bağış

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Hillary Clinton'ın, seçim yılı olmayan bir senenin ilk çeyreği için bağış rekoru kırdığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kampanya ekibinin yaptığı açıklamaya göre, Clinton, yılın ilk 3 ayında, tam 26 milyon dolarlık bağış topladı.

Clinton'ın, 7 Kasım senatörlük seçimi kampanyasındaki hesabında kalan 10 milyon doların da başkan adaylığı kampanyasına aktarıldığı ve toplam 36 milyon dolarlık bir paranın biriktiği belirtildi. Daha önceki ilk üç ay rekoru, 1999 yılında dönemin Başkan Yardımcısı Al Gore'un kampanyasına ait 8,9 milyon dolarlık rakamdı.

Al Gore'un rekoru sadece Clinton tarafından geçilmedi. South Carolina eski Senatörü John Edwards da sürpriz bir şekilde, Gore'un rekorunu geçerek, ilk üç ayda 14 milyon dolarlık bağış topladı.

Clinton'ın en yakın rakibi Barack Obama'nın kampanya ekibi ne kadar bağış topladıklarını henüz resmen açıklamazken açıklamanın 15 Nisan'da yapılması bekleniyor. ABD yasalarına göre, adaylar topladıkları bağış miktarını kamuoyuna açıklamak zorundalar.

Yarışı yakından izleyen politik internet siteleri, Obama'nın 22 milyon dolar civarında bir rakam topladığını tahmin ediyorlar. New Mexico Valisi Bill Richardson'ın ekibiyse, ilk üç ay sonunda 6 milyon dolarlık bağış topladıklarını duyurdular.

Senatör Chris Dodd'un(D-Conn.) kampanyasıysa 4 milyon dolar bağış ve 5 milyon dolar da senato seçimi kampanyasından transferle 9 milyon dolara sahip olduklarını belirtti. Fox News'e konuşan Senatör Joe Biden (D-Del.) ise ilk üç ayda topladığı 3 milyon doların yanı sıra, senato seçiminden kalan 3,6 milyon doları daha bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious