Clio Grand Tour, Bursa'da görücüye çıktı

Clio Grand Tour, Bursa'da görücüye çıktı.17705
  • Giriş : 01.04.2008 / 21:21:00

OYAK Renault tarafından üretilen ''Clio Grand Tour'', Türkiye'de ilk kez, ''5'inci Bursa Otoshow Fuarı''nda otomobil tutkunlarıyla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OYAK Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, fuardaki Renault standında düzenlediği basın toplantısında, bugünün yeni görevinin ilk günü olması dolayısıyla kendisi için çok anlamlı olduğunu, ayrıca ayağının tozuyla en yeni modelin Türk müşterisiyle buluştuğu bir organizasyonda yer almanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tunalıoğlu, Renault'nun Türk pazarında en çok satan iki model olan "Megane Sedan" ve "Symbol" ile pazar lideri olduğunu belirterek, sadece Türkiye pazarında değil, ayrıca 5 kıtada ve 100 ülkede de OYAK Renault'da yapılan otomobillerin satıldığını vurguladı.

OYAK Renault'nun üretim kapasitesi ve ihracatının son 6 yılda 3 kat arttığına dikkati çeken Tunalıoğlu, şöyle konuştu:

"Şubat ayı sonu itibarıyla da üretim ve ihracatta yine en öndeyiz. Özetle OYAK Renault, Türk endüstrisine katkıda bulunan en büyüklerden biri. Son 10 yılda ihracat ciromuz 11 milyar doları, yatırım miktarı 1,3 milyar doları geçti. En önemlisi ve en çok gurur duyduğumuz, son 5 yılda istihdam miktarımız 3 bin arttı. Şu anda OYAK Renault ailesi büyüyerek 6 bin 600 kişiye ulaştı."

Türkiye pazarına çıkmadan üretimi artırıldı

Tunalıoğlu, bugün Türkiye'de ilk kez tanıtımı yapılan yeni modelin, aslında şu anda Avrupa'nın 15 ülkesinde yollarda dolaştığını belirterek, "İlk alınan geri dönüşlere, taleplere göre, katlanarak talepler artmakta.

Bunun için bugünden itibaren bu modelimizin üretim kapasitesini yüzde 50 artırma kararını verdik ve bunun çalışmalarına başladık. Dolayısıyla hem Türk pazarı hem diğer ihracat pazarları için bu modeli daha çok üretme miktarına, çok yakın bir tarihte sahip
olacağız" diye konuştu.

Renault 11'inci yılda da lider

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da Renault'nun binek otomobil pazarında 10 yıl boyunca üst üste liderliğini elinde bulundurduğunu belirterek, "Bu yıl 11. yıl ve ilk 3 ay sonuçları gösterdi ki bu yılı da binek otomobil de lider kapatmamız için her türlü şart oluşmakta" dedi.

Aybar, Bursa'da üretilen "Symbol" ve "Megane Sedan"ın açık arayla sektörde en çok satan iki otomobil olduğunu belirterek, bu başarının kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

Renault ve OYAK'ın, her zaman ilişkilerinde ve Türkiye'ye bakışlarında son derece pozitif mesajları kamuoyu ile paylaştıklarının dile getiren Aybar, kısa, orta ve uzun vadede Türkiye'ye yönelik olumlu bakışın sonucunda önemli yatırımların hızla devam ettiğini vurguladı.

Aybar, 2008 yılında Renault'nun 8 yeni modelin lansmanını gerçekleştireceğini, Renault 2009 Kontratı'nın 8 yeni ürününun arka arkaya Türkiye pazarına çıkacağına değinerek, şöyle konuştu:

"Bir tanesi, geçtiğimiz ay içinde çıktı 'Yeni Laguna'... Yeni Laguna, bizler için çok önemli. Onun dışında kendi segmentinde, yüzde 9 pazar payı alması öngörülen bir otomobil ve toplam 3 bin adetlik satışı yapmayı planlıyoruz. Laguna'nın bir başka özelliği var, gerek dizel, gerekse benzinli motor seçeneği olarak 1600 cc'nin altında motor hacmiyle hem yakıt ekonomisi hem de özellikle vergi avantajı sağlayan segmentindeki tek otomobil. Kalite öncülüğü yönüyle de 3 yıl 150 bin kilometre garantiyle de ortaya koyuyor."

"Clio Grand Tour 18 Nisan'da Türkiye pazarında"

"Clio Grand Tour"un aslında, "Clio" özelliklerini taşıdığını, ancak dinamizmi ve performansı "Clio 3"e benzediği gibi daha değişik standartları ve daha farklı boyutu ifade ettiğini anlatan Aybar, böylece kendi bulunduğu segmentte bir başka alt segment ortaya koyduğunu söyledi.

Aybar, özellikle sürüş keyfi ve konforun yanı sıra uzatılmış şasisiyle aracın yarı yarıya daha fazla bagaj hacmi sunduğunu ve aracın daha fazla kullanım opsiyonuna sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Araç, 4 motor seçeneğiyle Türkiye pazarında olacak. Bunlar benzinli ve dizel olmak üzere, benzinlide 1,2 Litre 75 beygir ve 1,4 litre 98 beygir. Dizelde ise 1,5 Litre common rail motor esasıyla hem 65 beygir hem de 80 beygir olarak pazara sunulacak. Pazara sunuş tarihimiz 18 Nisan olacak. Clio Grand Tour'un satışa başlamasıyla birlikte Clio 3 ve Clio Grand Tour'un toplamında, bu yıl segmentte yüzde 11 pazar payı hedefliyoruz."

Aybar, "Clio Grand Tour"un fiyatının 18 Nisanda Türkiye pazarına sunulurken, mevcut "Clio 3"ün fiyatının bin YTL üzerinden başlayacağını belirterek, bu kapsamda otomobilin 27 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satılacağını bildirdi.

OYAK Renault Genel Müdürü Tunalıoğlu, daha sonra otomobilin sembolik anahtarını, Renault Mais Genel Müdürü Aybar'a teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious