CNN: Türkiye Uyarıldı

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Gündeme damgasını vuran Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması dünya medyasında da geniş yer buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunlardan en göze çarpanı CNN'in sitesinde 'Türkiye Uyarıldı' başlığıyla yayınlan yazı işte CNN'de yayınlanan yazının Türkçe çevirisi.

TÜRKİYE UYARILDI: DEMOKRASİYE SAYGI

Avrupa Birliği ve ABD, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili genelkurmaydan gelen açıklamadan sonra Türk ordusundan ülkenin demokrasisine saygı duymasını istedi.

Cuma gecesi yayımlanan bir açıklamada üst düzey askeri yetkililer, seçim sürecinin Türkiye’nin laik hükümet sistemini zedelemesi halinde ordunun müdahale edebileceği yönünde uyarıda bulundu.

Askeri metinde “Türk Ordu güçlerinin bu tartışmanın taraflarından biri ve laikliğin mutlak savunucusu olduğu unutulmamalıdır.” diyor.
“Gerekli olduğu zaman tutumlarını ve eylemlerini açıkça göstereceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Türkiye’nin gelecek cumhurbaşkanını seçmek üzere Cuma günü yapılan parlamento oylamasında İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’nin laik kurumlarının üyeleri arasında gerilimler yaşandı.

Milletvekilleri gelecek hafta iktidar partisinin adayı için tekrar oylamaya gidecek. Dış işleri bakanı Abdullah Gül, ana muhalefet cumhuriyetçi halkçı partinin boykotu nedeniyle zafer elde edememişti.

Hükümet sözcüsü, Erdoğan’ın Türkiye genelkurmayı Yaşar Büyükanıt ile konuştuğunu söyledi ve askeri açıklamanın “demokratik düzende kabul edilemez” olduğunu ekledi. Adalet bakanı Cemil Çiçek “Genelkurmay başkanı Başbakana karşı sorumludur” dedi .

Brüksel’de, AB genişlemeden sorumlu baş yetkilisi Olli Rehn, AB’nin Ankara’daki olayları endişe ile izlediği belirtti. Rehn, “Ordunun demokrasiyi demokratik bir şekilde seçilmiş hükümete bırakması önemlidir ve bu da, Türk silahlı kuvvetlerinin demokratik laikliğe ve asker-sivil ilişkilerinin demokratik bir şekilde düzenlenmesine saygısını gösterecek bir denemedir.” dedi.

ABD Dışişleri bakanı yardımcısı Dan Fried de , demokrasiye saygı duyulması çağrısında bulundu: “Türklerin bu siyasi sorunları kendi usüllerince yoluna koyacaklarını umuyor ve bekliyoruz ve bu yolun da onların laik demokratik ve anayasal hükümleriyle uyumlu olmasını bekliyoruz.”

Türk insan hakları savunucuları da, 50 yılda dört defa hükümet darbesi gerçekleştiren ordunun açıklamasını kınadı, en sonuncusu 1997’de Erdoğan ve Gül’ün de içinde bulunduğu İslamcı hükümeti devirmişti. Ankara temelli İnsan Hakları derneği, “Bu açıklama, ülkemizin demokrasisi ve hukukunu zedelemiştir” dedi. Merkez sağ muhalefet Doğru Yol Partisi lideri Mehmet Ağar gazetecilere, “Türkiye’nin sorunları sivil siyasetçiler tarafından çözülmelidir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious