'CNN'i aç, birazdan uçak ikiz kulelere çarpacak'

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Araştırmacı-gazeteci Mercan'ın Doğan Kitap'tan çıkan son kitabı "Savaşçının Dönüşü"nde, 11 Eylül'ü arkadaşına önceden haber veren Fettahi kod adlı Türk'ün hikâyesi var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmacı gazeteci Faruk Mercan, Doğan Kitap'tan çıkan son kitabı "Savaşçının Dönüşü"nde 11 Eylül saldırılarının bilinmeyenlerini kaleme aldı. Kitapta, Afganistan'da üç Türk eylemciyle görüşen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in "Babaannem Türk'tü" sözleri, örgütün Türk asıllı kilit isimlerinden Fettahi'nin 11 Eylül günü arkadaşlarına televizyonu açtırarak saldırıları önceden haber vermesi gibi çarpıcı detaylar yer alıyor. Kitaptan bazı bölümler şunlar:

Şaka değildi
İstanbul'daki bombalamalar için gerekli olan 150 bin doların transferini sağlayan, El Kaide'nin Ala Fettahi kod isimlerini kullanan Ortadoğu istihbarat şefiydi. Türk asıllıydı ve ailesi Hataylıydı. Türkçesi gayet iyi olan Fettahi, bombacıların lideri Habib Akdaş ile El Kaide'nin Afganistan'daki karargâhı arasında köprüydü.
MİT, ABD'deki 11 Eylül saldırıları ve İstanbul'daki bombalama eylemi öncesinde CIA'nın verdiği bilgi üzerine onu sorguya almış ve sınır dışı etmişti. Ancak, ne MİT ne de CIA, Fettahi'yi tam çözebildi. Fettahi, 11 Eylül günü uçakların ikiz kulelere ve Pentagon'a vuracağını bilen sayılı kişilerden biriydi. 11 Eylül sabahı uçaklar ABD'deki hedeflere ilerlerken Suriye'de saat 16.00'ydı. Fettahi, o sırada beraber olduğu arkadaşına, "CNN'i aç, biraz sonra uçakların ikiz kulelere vuruşunu izleyeceksin" dedi. Arkadaşı "şaka yapıyorsun" demişti, ama onun şaka yapacak hali yoktu.

Usame Bin Ladin, Kandahar'daki karargâhında Habib Akdaş başkanlığındaki üç Türk'le bir araya gelerek kahvaltı yaptı. Ladin'in "Babaannem Türk'tü" demesi, üç Türk için büyük bir motivasyon olmuştu. Bu görüşme 11 Eylül saldırılarından tam bir hafta önce oldu.
Ladin görüşmeye gelen Habib Akdaş, Adnan Ersöz ve Baki Yiğit'e oldukça yakın davranmış, onları duygu yüklü cümlelerle uğurlamıştı. Bu buluşmalar Türkiye'de yapılacak eylemlerin en üst El Kaide otoritesi olan Ladin tarafından da onaylanması anlamına gelmekteydi.
Aynı yıl yaptığı bir konuşmada İslam dünyasında yüzyılın başından beri yaşanan gelişmeleri, "Müslüman dünyanın 80 yıllık utancı" olarak nitelendirirken, Türkiye'de halifeliğin kaldırılmış olmasına da atıf yaptı. Artık Türkiye her açıdan Ladin'in ilgi alanındaydı.

Emniyet ve MİT'in Ekinci anlaşmazlığı

Bingöl polisi, Azad Ekinci'yi 2001'de takibe aldı. Bu bilgiler İstanbul polisini de teyakkuza geçirdi. Ancak işte bu noktada Emniyet ile MİT arasında bir anlaşmazlık doğdu. İddialara göre MİT, "Onu biz takip ediyoruz" dedi. İstanbul polisinin İstanbul'daki patlamalardan 1 yıl önce Ekinci'nin telefonlarını dinlemeye yönelik girişimi de İstanbul DGM Savcılığı'ndan döndü. DGM savcısı, "Ekinci'nin Türkiye'de silahlı eylem yapacağına dair somut bulgu yok" gerekçesiyle izin vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious