CNN'ne haberine göre ABD'ye şartlı 'evet'

CNN'ne haberine göre ABD'ye şartlı 'evet'.10594
  • Giriş : 22.03.2009 / 22:52:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin izin istemesi durumunda, Irak'tan çekilecek ABD askerlerinin Türk topraklarını kullanmasını değerlendirebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan CNN Televizyonu'nun internet sitesindeki habere göre Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde dün verdiği demeçte, ABD askerlerinin çıkışı (Irak'tan) konusunda olumlu olduklarını bildirdi.

Erdoğan, ABD askerlerinin Türk topraklarından geçmesi konusunda ABD yönetiminden resmi bir istek gelmediğine de işaret etti.

''Silahlar ve cephaneler de çıkarılacaksa, bunların nereye gittiğinin açık olması gerektiğini'' ifade eden Erdoğan, ''Eğer bu askeri teçhizatın tam olarak nereye gittiği konusunda bilgilendirilirsek, daha uygun bir değerlendirme yapabiliriz'' dedi.

Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlığa seçilmesinden bu yana ''doğru tonda'' konuştuğunu da bildirdi.

Obama'nın Guantanamo Üssü ile ilgili adımlarının Türkiye'de çok olumlu karşılandığını belirten Erdoğan, ABD Başkanı'nın Nevruz dolayısıyla İran'a yolladığı kutlama mesajından da memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Erdoğan, Obama ile kendisini de karşılaştırarak, her ikisinin de aynı mütevazılığı paylaştıklarını dile getirdi.

ABD'nin, Irak ile varılan anlaşma gereğince bu ülkede bulunan 140 bin dolayındaki askerini 2011 yılının sonuna dek çekmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*