Çoban, inekleri bırakıp kaçtı!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Konya’nın Akşehir ilçesinde çoban köylüyü dolandırarak kayıplara karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya’nın Akşehir ilçesine bağlı Yeniköy’de köyün ineklerini otlatan çoban köylüden topladığı paralarla kayıplara karıştı. Köylü ise ineklerini otlatmak için işini gücünü bıraktı. Kadın çocuk, yaşlı genç demeden birçok köylü sabah erken saatlerden akşama kadar ineklerini yaylada otlatıyor.

Köy İhtiyar Heyeti Azası Gürsel Atlı, bahar ayının başlaması ile 1 Nisan-1 Kasım tarihleri arasında kadar çoban Ahmet Gezgin ile anlaştıklarını söyledi. Köylülerin inek başı 25 YTL ödemek üzere çoban ile anlaştıklarını dile getiren Atlı, "Afyon’un Çay ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü nüfusuna kayıtlı çoban Ahmet Gezgin ile bahar aylarında anlaştık. Köyde çadır yaptılar orada kalıyordu. Yaz inekleri otlatıp, kışın memleketine döneceklerdi. Çoban Ahmet Gezgin köylülerden 8 ay için inek başına 25 YTL almak üzere anlaştı." dedi.

Köy sakini Nihat Yeşil ise çoban Ahmet Gezgin ile yapılan anlaşma gereği üç ay daha çalışması gerektiğini belirterek, ücretinin de bu süre sonunda kendisine ödenceğini söyledi. Yeşil, "Gezgin, iki gün önce evime icra geldi, çocuğum hasta, borcum var gibi bahanelerle inek sahiplerinden kendisine ödemesi gereken inek başına 25 YTL paranın büyük bir bölümünü topladı. Yaklaşık olarak 5 bin YTL para topladıktan sonra köyü terketti. Köylü 320’ye yakın ineği yayılmak üzere her sabah çobana teslim ediliyordu. Beş ay kadar sorunsuz bir şekilde otlatma yaptı. Ancak son üç ay kala paraları topladı ve köyü terketti. Mağdur duruma düştük." diye konuştu.

Yeşil, "Çobanla kontrat yapmadığımız için mağdur kaldık. Beş ay önce tutulan çoban ile kontrat yapsaydık şimdi bunlar başımıza gelmezdi. Biz çobana güvendik kontrat yapma gereği duymadık. Ama o bizim iyi niyetimizi suistimal etti. Köylüyü mağdur bir şekilde bırakıp kaçtı." şeklinde konuştu.

İneklerini kendisi otlatan bir başka köylü Döndü Yeşil ise inek sahiplerinin ineklerini kendilerinin otlatmaya başladığını söyledi. Yeşil, tarımla uğraşan köyde diğer işlerin bitmemesi nedeniyle inek sahiplerinin mağdur olduğunu kaydederek "Köylü tarladaki işini bitirmeden şimdi de hayvanlarını otlatma için sabahın erken saatlerinde otlağın yolunu tutuyor. " dedi.

Köylüler çobandan herhangi bir teminat kağıdı yada makbuz almadıkları için mahkemeye veremiyor. Ancak yeni gelen çoban ile kontrat imzalayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious