Çoban heykeltıraştan MiniaKars

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Kars'ın merkeze bağlı Çamurlu köyünde yaşayan 3 çocuk babası çoban Metin Doğrukartal'ın taşları oyarak şekillendirdiği heykeller Kars Belediyesi'ni harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Kars'ta bir MiniaKars yapacağız" diyen Alibeyoğlu, "Bir köyde çobanlık yapan bir kardeşimiz var. Onu belediyemize aldık. Kars'ın tarihi dokusunun bulunduğu, Kars Kalesinin, Beylerbeyi Sarayının, Kümbet ve Evliya Camilerinin, Taşköprü ve hamamların olduğu bölgeyi anlatan bir MiniaKars yağacağız" dedi.

Alibeyoğlu, bu eserlerden Kümbet ve Evliya Camileri'nin tamamlanmış durumda olduğunu dile getirerek eserlerin tek parça taştan ortaya çıktığını vurguladı. Bu eserleri gördüklerinde heyecan duyduklarını belirten Alibeyoğlu, bu eserlerin devamının gelmesini heykeltıraşa söylediklerini ve bu kişiyi belediyeye personel olarak aldıklarını ifade etti.

Alibeyoğlu heykel kurslarının da başlayacağını söyleyerek: "Evliya Camii'miz 80 kilogramlık tek parça taştan yapılmıştır. Bu 2 eserin arasına da kanal koyup bunları bir cam fanusun içine koyup sergileyeceğiz. Bunların etrafına da diğer eserleri koyup Kars'ın maketini yapacağız. Ve bunları bir çobanımız yapıyor. Gördüğünüz gibi ne kadar yetenekli insanlarımız var ama çoğu insanımız su yüzüne çıkamıyor. Yetenekleriyle bitlikte kaybolup gidiyorlar. Onları önünü açacak kentin dinamiklerinin harekete geçeceği imkanlar yok" şeklinde konuştu.

Daha sonra Başkan Alibeyoğlu, tek parça olan ve 80 kilogramdan yapılan Evliya Camii minyatürünü basın mensuplarının kaldırmalarını istedi. Bir gazeteci camiyi kaldırmak istese de 80 kiloluk camiyi yalnızca yerinden oynatabildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious