Çobanlıktan zirveye giden yolun yolcuları

Çobanlıktan zirveye giden yolun yolcuları.23866
  • Giriş : 25.08.2008 / 13:29:00
  • Güncelleme : 25.08.2008 / 13:25:57

Hakkâri'de çobanlık yapan tek kollu İrfan Töreci'nin öyküsü, çobanlıktan büyüyen isimleri gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkâri'de çobanlık yapan tek kollu İrfan Töreci'nin Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanması ile gündeme gelen çobanların başarı öyküsü, daha önce çobanlıktan büyüyen isimleri de gündeme getirdi.Çocukluğunu sıkıntılar içinde çobanlık yaparak geçiren dünün küçükleri, bugün en üst kademelerde yönetici, vali, heykeltraş, müzik öğretmeni, modacı ya da bilim adamı oldu.

Bugüne kadar birçok kesimden insanın başarı öyküsü, yazılı ve görsel basında geniş yer buldu. Ancak hiçbiri çobanlar kadar ilgi çekmedi. Bilim adamlığına, yöneticiliğe ya da siyaset adamlığına giden yolun çıkış noktası olarak görülmeye başlanan çobanlık, birçok çobanın da sanatçı kişiliğini keşfetmesini sağladı. Bu isimlerden biri de Kütahya'da yaşayan ilkokul mezunu Ömer Cesur. Çobanlık yaparken ilgi duymaya başladığı heykel sanatında başarılı eserlere imza attı. Evinin bodrumunda yaptığı heykelleri satarak geçimini sağlayan Cesur, bugüne kadar 20'ye yakın kişisel sergi açtı. Bir başka maharetli çoban, bir zamanlar köy çalgıcısı olan Çamelili saz ustası Hayri Dev. Eski çoban şimdi konservatuvarda ders veriyor. Türkiye'de köy çalgıcısı olarak görülürken Avrupa'da hakkında belgesel filmler çekilen Dev, dünyaca ünlü üniversitelerde hocalık yapıyor. Şu anda Denizli Belediye Konservatuvarı'nda üniversite öğrencilerine saz çalmasını öğretiyor.

Köyünün ilk ve tek stilisti, çoban Mustafa Şahin (25) de ilkokul yıllarından beri çizim yapmış. 2001 yılında girdiği genç stilistler yarışmasında dördüncülüğü elde eden Şahin, aldığı bu dereceden sonra, ünlü modaevleri tarafından aranan isim oldu. Diyarbakır'da çobanlık yapan üniversite mezunu Mahfuz Deniz, köyüne yaptığı katkılardan dolayı uluslararası genç girişimciler odasının düzenlediği Türkiye'nin en başarılı genci yarışmasında özel ödül kazandı. Hatay Valisi Nusret Miroğlu, çocukluğunda çobanlık ve tarla işleri dâhil her türlü köy işini yaparak okumuş. Avukatlıktan emniyet müdürlüğüne, kaymakamlıktan valiliğe kadar birçok kademede üst düzey yönetici olarak görev alan Miroğlu, en son 27 Nisan'da Hatay valisi olarak atandı.

Baki Varol

Çobanlıktan çaycılığa, ardından fabrikatörlüğe, oradan da Burdur Ticaret Borsası başkanlığına gelen 63 yaşındaki Baki Varol, görev verilirse siyasete gireceğini söylüyor.

Ferhat Tanış

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde çobanlık yapan Ferhat Tanış (16), enjektör ve serum hortumuyla hazırlanan ve su basıncıyla çalışabilen ekskavatör (iş makinesi) maketi yaptı.

Hüseyin Gümüşlü

Manisa Sarıgöl'de çobanlık yaparak iş hayatına başlayan Hüseyin Gümüşlü, 36 yıldır ilçenin vergi rekortmeni. Hayırseverliği ile tanınan işadamı, Sarıgöl'e çok sayıda eğitim ve sağlık kurumu yaptırdı.

Yılmaz Cot

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Kargalı köyünde 20 yıldır çobanlık yapan Yılmaz Cot, heykeltıraşlık yapıyor. Cot'un taş oyma antik görünümlü heykelleri, çevresindekileri şaşırtıyor.

HÜSEYİN KELEŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*