Çoban'ın büyük hedefi?

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Eline aldığı her taşı bir sanat eserine çeviren çobanın en büyük hayali, Kuran'ı Kerim'i sayfa sayfa taşlara işlemek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eserleriyle, görenleri hayrete düşüren heykeltraşın en büyük hayali ise Kur'an-ı Kerim'i sayfa sayfa taşlara işlemek.

Kars'a 22 kilometre uzaklıktaki 40 haneli ve 200 nüfuslu Çamurlu Köyü'nde çocukluğundan bu yana çobanlık yapan Metin Doğrukartal, hiçbir eğitim almadan tamamen doğal olan yeteneğiyle heykeltraşlara taş çıkartıyor.

Parmak ısırtan ustalığıyla sert taşları pamuk gibi işleyen evli ve 2 çocuk babası Doğrukartal, hayalinde canlandırdığı veya bir defada gördüğü her şeyi taşa işleyebiliyor.

Doğrukal, insan figürlerinden hediyelik eşyalara, heykellerden tarihi binalara varana kadar akla gelen her şeyi taş üzerinde resmedebiliyor.

Beylerbeyi Sarayı, Kümbet Mescidi, Evliya Camii, Kars Kalesi gibi Kars'ın tarihi dokusunu ayrı ayrı siyah ve beyaz taşlara işyelerek mini bir kent hazırlayan Metin Doğrukartal'ın Minakars için hazırladığı eserler ise şimdilik Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun makamında bekletiliyor. Minakars'ı, Ekim ayında yapılacak olan Kafkas Kültürleri Festivali'ne yetiştirebilmek için gece gündüz çalışan çoban heykeltraş Metin Doğrukartal, çobanlığı sırasında da yanında gezdirebileceği büyüklükteki taşlarla heykel yapıyor.

Hayvanlar dağda otlarken Doğrukartal da hem hayvanlarına bakıyor hem de boş zamanını taşları işleyerek geçiriyor.

Çivi ve demir parçası gibi ilkel aletlerle büyük işler yapan ve herkesi hayran bırakan Doğrukartal, aynı zamanda da çobanlık yaptığı sırada kendisini ziyarete gelen köylülere sanatın ince noktalarını öğretiyor ve onlarla sohbet ediyor.

Köylüler ise köye her dönüşlerinde Doğrukartal'a yardımcı olarak çevreden topladıkları taşları evine kadar taşıyorlar. Evin önünde biriken taşlar ise zamanı geldiğinde ya bir bina, ya da bir heykel olarak vitrinleri süslüyor.

Bugüne kadar sayısız taşı işlediğini ve çeşitli eserler ortaya çıkardığını söyleyen çoban heykeltraş Metin Doğrukartal, "Hedefim Kuran-ı Kerim'i taşa yazmak. 600 adet tablo taş kullanacağım. Bu, Dünya'da ilk olmuş olacak." dedi.

Doğrukartal'ın 1.5 ay gibi bir sürede siyah taştan yaptığı yaklaşık yarım ton ağırlığındaki tarihi Kars Kalesi iki parça halinde zabıta aracıyla köyden getirilerek belediyeye çıkarıldı. Kalenin parçaları 5'şer kişiyle güçlükle araçtan indirildi.

Parçalar yerde birleştirilince muhteşem bir eser ortaya çıkınca Belediye Başkan Yardımcısı Dünyamalı Demir bile hayranlığını gizleyemedi. Kaleyi yakından inceleyen Demir, çoban heykeltraşı kutladı. Kale daha sonra asarsör aracılığıyla Belediye Başkanı Alibeyoğlu'nun makamına çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious