Coca Colanın satışları durdurulsun

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Tüketiciler Coca Colanın satışının durudurulması için dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Noel Baba Barış Konseyi ile Tüketici Haklarını Koruma Derneği, Antalya Tüketici Mahkemesi'nde Coca Cola'nın üretiminin durdurulması ve satışının engellenmesi talebiyle dava açtı.

Dava, Türk Gıda Kodeksi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer tüm yasal mevzuatlara istinaden açıldı. Dava gerekçesinde Coca Cola'nın üretiminin ve satışının Türk Gıda Kodeksi Kanunu'na aykırı olduğu iddia edildi. Dünya'da ilk kez Coca Cola adına Antalya'da dava açıldığını belirten Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutcu, "Coca Cola'nın tüketiciye sunuluş biçiminde yasal eksikler var. Türk Gıda Kodeksinin emredici hükümleri gereğince gıda ürünlerinin etiketlerinde içeriklerinin yer alması zorunludur" dedi.

Coca Cola İçecek A.Ş. tarafından Türkiye sınırları dahilinde üretilerek satılan Coca Cola şişeleri üzerinde içerikle ilgili bilgiler tam olarak yer almadığını aktaran Büyükhanutçu, "Coca Cola üreticisinin de kabul ettiği ve her fırsatta kamuoyunda dile getirdiği gibi, üretim sırasında kullanılan formülün korunması amacıyla söz konusu içeceğin terkibinde yer alan bir veya birkaç madde özellikle beyan edilmemekte ve özel koruma sistemleriyle saklanmaktadır." şeklinde bilgi verdi.Yıllardır Coca Cola'nın etiketinde ürün içeriğinin bilinçli olarak gizlenmeye çalışıldığını belirten Büyüknohutcu, "Tüketici sağlığının korunması amacıyla, gıda maddelerinin etiketinde ürün içeriği açıkça ve eksiksiz yazılması öngörülür. T.C Kanunları'nın ilgili maddelerine uyulmadan yapılan üretimin Türkiye sınarları içinde satışı mümkün değildir." dedi.

Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut ise davanın dünya çocukları için özel bir önem arzettiğini söyledi. Coca Cola etiketi üzerindeki eksikliğin 'ayıplı mal' olarak nitelendirdiğini belirten Büyüknohutcu, "Bu ayıp durduruluncaya kadar, Antalya'da bu gıdanın üretimi ve dağıtımı durdurulmasını istiyoruz." dedi.

Coca Cola'nın, Noel Baba'yı 1931 yılında reklamlarında kullanmaya başladıktan sonra, hedef pazarı olan dünya çocuklarına daha kolay ulaştığını ileri süren Karabulut, "Bu tarihi girişimimizin, başta Türkiye olmak üzere dünya tüketicilerine örnek olmasını ve tüketicinin bilgi edinme hakkına saygı duymayan tüm gıda maddeleri için sürdürülmesini umuyoruz. Antalya Tüketici Mahkemesi'nden, söz konusu ayıp ortadan kaldırılıncaya kadar üretimini durdurması ve satış için elinde bulunduranlardan toplatılması talep edilmiştir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious