Coca-Cola'nın zirvesine bir adım kaldı

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Muhtar Kent, dünyanın marka değeri en yüksek şirketi olan Coca-Cola'da İcra Başkanlığı'na (COO) yükselerek, iki numara oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce Coca-Cola International'ın başkanlığına getirilen Muhtar Kent, dün de Coca-Cola Company'nin İcra Başkanı oldu. 70 milyar dolarlık bir sistemi yönetecek olan Kent'e CEO'luk yolu açıldı.
Dünyanın marka değeri en yüksek şirketi olarak ün yapan Coca-Cola'da Muhtar Kent'in zirveye yaptığı yolculuk dün yapılan anonsla önemli bir ivme daha kazandı. Dünyanın en büyük içecekler şirketi olan Coca-Cola, İcra Başkanlığı (Chief Operating Officer) görevine Muhtar Kent'i getirdi. Böylece Muhtar Kent, Coca-Cola CEO'su Neville Isdel'den sonra şirketteki en güçlü isim oldu. Kent'in getirildiği COO'luk pozisyonu uzun bir süredir boşta duruyordu. Muhtar Kent'in göreve geldikten sonra, şirketin organizasyon yapısını değiştireceği belirtiliyor. Halen şirketin Executive Board'unda, bölgelerden sorumlu COO'lar bulunuyor. Kent yeni görevi ile Coca Cola'nın tüm dünyadaki yıllık 70 milyar dolarlık operasyonunu yönetecek. Coca Cola içerisinden yapılan yorumlarda Kent'in yeni görevi ile Neville Isdel'den sonraki CEO olmasının kesinleştiği konuşuluyor. Şirkete yakın bir kaynak Kent'in Chief Operating Oficer görevine getirilmesine ilişkin şu yorumu yaptı: "Zaten Coca-Cola International Başkanlığı Kent için uydurulmuş bir görevdi. Yıllar önceki organizyonda böyle bir görev tanımı vardı. Sadece geçiş dönemi için Muhtar Kent bu göreve getirildi. Şirket içi dengeler vardı ve zaman gerekiyordu. Kent şimdi asıl gelmesi gereken noktaya geldi. Bundan sonra da CEO'luğa artık bir adımı kaldı." İş hayatına ilk kez 28 yıl önce Coca- Cola'da başlayan ve daha sonra Türkiye'ye dönerek Anadolu Endüstri Holding'te önemli görevler üstlenen Muhtar Kent, şirkete 2005'te dönüş yapmıştı.
1 YILDA İKİ TERFİ
Neville Isdel tarafından Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı göreviyle Coca-Cola'ya dönen ve Hong Kong merkezli çalışmaya başlayan Muhtar Kent, birkaç ay önce de yine Başkan Isdel tarafından 200 ülkeden sorumlu olarak Coca-Cola International Başkanlığına getirilmişti. Muhtar Kent, yeni görevi çerçevesinde Coca-Cola şirketinin büyüme stratejilerinin uygulanmasının yanı sıra, Kuzey Amerika dahil tüm dünyadaki faaliyetlerini doğrudan yönetecek. Muhtar Kent ayrıca, Coca-Cola şirketinin 200'den fazla ülkedeki şişeleyici faaliyetleri, tedarik zincirleri ve stratejik müşterilerle ilişkileri yöneten birimlerinden de doğrudan sorumlu olacak. Konuya yakın çevreler, İcradan Sorumlu Başkan (President&COO) unvanını alan Muhtar Kent'in Coca-Cola Başkanlığı'na artık çok yakın bir mesafede olduğunu söylüyorlar. Şirketin 2006 içinde elde ettiği büyümenin yüzde 95'inin Muhtar Kent'in yönettiği pazarlardan geldiğini belirten Coca-Cola CEO'su Neville Isdell, "Muhtar Kent hızlı sonuç alma, şişeleyici ortaklarımızla uyum içinde çalışma ve disiplin konularında çok tecrübeli ve başarılı bir yönetici. Bu nedenle, uzun dönemli büyümemiz ve stratejik kararlarımızı uygulamak üzere, yönetim kuruluyla birlikte kendisinden bu yeni liderlik rolünü üstlenmesini istedik" şeklinde konuştu. Davos Toplantıları kapsamında iki hafta önce Türkiye'ye gelen Muhtar Kent ile yaptığımız röportajda, kendi dönemlerinde Coca-Cola'nın büyüme performansının çok iyi olduğunu belirtmiş ve hedeflerinin başta Çin olmak üzere gelişen pazarlarda büyümek olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious