Coca-Cola'ya tokat gibi uyarı geldi

Coca-Cola'ya tokat gibi uyarı geldi.17044
  • Giriş : 23.12.2008 / 10:00:00
  • Güncelleme : 24.12.2008 / 10:00:11

Food and Drug Administration, Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent’e uyarı mektubu göndererek “Tüketiciyi kandırmayın” mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya devi içecek markası Coca Cola'nın başı dertte. Firmanın yanlış muhteviyatla tüketiciyi yanıltan etiketleri ABD'nin en yüksek gıda kuruluna takıldı. Diet Coke Plus'ı inceleyen Food and Drug Administration, Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Kent'e uyarı mektubu göndererek “Tüketiciyi kandırmayın” mesajı verdi.

Diet ve plus gibi türlü isimler altında milyonlarca insanın kilo ve diabet zaafı kullanılarak satılan ürünlerin aslında kandırmacadan ibaret olduğunu ortaya çıkaran bu mektup ABD'de büyük tartışma yarattı.

Uyarı mektubunda etiket ile ürün içeriğinin nasıl çeliştiği de uzun incelemeler sonucuna dayandırılarak şöyle anlatıldı:

“Yiyecek ve İlaç İdaresi'nin Diet Coke Plus 20 FL OZ (1.25 PT) 591ml etiketiniz üzerinde yaptıgı incelemeye göre, bu ürün Federal Yiyecek, İlaç ve Kozmetik Yasası'nı ihlal etmektedir. Diet Coke Plus isimli ürününüz [21 USC 343(r)(1)(A)] yasasının 403(r)(1)(A) bendine göre yanlıs etiketlendirilmiştir çünkü ürün besin ögeleri acısından iddia ettigi muhteviyatı tasımamaktadır. 'Plus' etiketini tasımasına ragmen yönetmelikelrde bu iddiaya karsılık gelen ögeler ürününüzün icinde mevcut degildir. Bu terim normalde ürününüzün içinde günlük ihtiyacı karsıladıgı düşünülenin en az % 10 üstünde bir vitamin ve mineral tasıdıgı anlamına gelir ki ürününüz bu beklentiyi karsılamamaktadır. Fakat, ürünlerin FDA kanun ve düzenlemerine uygun olarak etiketlendirilmesi gerektigi göz önünde bulundurulursa acil bir önlemle ürününüzün olusturdugu ihlalleri ortadan kaldırması gerekmektedir. Bunun basarılı bir sekilde yapılamaması halinde, tekrar bir uyarıya gerek duyulmadan ürününüze el ya da ihtiyati tedbir konulması söz konusu olabilir. Lütfen en az 15 gün içinde bu uyarıya karsılık vererek bize asama sama aldıgnız önlemleri acıklayan ve bu tür ihlallerin artık söz konusu olmadıgını ve benzerlerinin de bir daha da söz konusu olamaycagını belgeleyen bi yazı gönderiniz. Eger 15 gün icerisinde bunu gerceklestiremezseniz de bu gecikmeye neden olan sebepleri acıklayan ve ne kadar zaman içinde düzeltme calısmalarınızı tamamlayabileceginizi belgelendiren bir yazı gönderiniz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*