Coca Cola'ya Türk başkan

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Dünyanın en büyük alkolsüz içecekler şirketi Coca-Cola'nın İcra Başkanlığı görevine Muhtar Kent'in getirildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yaklaşık 9 ay önce şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atanan Kent'in, Coca-Cola Yönetim Kurulunun kararıyla bugünden geçerli olmak üzere İcradan Sorumlu Başkan (President and COO) ünvanını aldığı kaydedildi.

Muhtar Kent'in, yeni görevi çerçevesinde Coca-Cola şirketinin büyüme stratejilerinin uygulanmasının yanı sıra, Kuzey Amerika dahil tüm dünyadaki faaliyetlerini doğrudan yöneteceği belirtilen açıklamada, Kent'in ayrıca Coca-Cola şirketinin 200'den fazla ülkedeki şişeleyici faaliyetleri, tedarik zincirleri ve stratejik müşterilerle ilişkileri yöneten birimlerinden de doğrudan sorumlu olacağı bildirildi.

''BÜYÜMENİN YÜZDE 95'İ KENT'İN YÖNETTİĞİ PAZARLARDAN GELDİ''

Açıklamada, 28 yıl önce kariyerine başladığı Coca-Cola şirketine 2005 yılında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Grup Başkanlığı göreviyle geri dönen Kent'in, şirketin önemli uluslararası pazarlarda elde ettiği büyüme performansına liderlik ettiği vurgulandı.

Coca-Cola Üst Yöneticisi Neville Isdell, şirketin 2006 yılı içinde elde ettiği büyümenin yüzde 95'inin Muhtar Kent'in yönettiği pazarlardan geldiğine
dikkat çekerek, şunları kaydetti:

''Muhtar Kent, hızlı sonuç alma, şişeleyici ortaklarımızla uyum içinde çalışma ve disiplin konularında çok tecrübeli ve başarılı bir yönetici. Bu
nedenle, uzun dönemli büyümemiz ve stratejik kararlarımızı uygulamak üzere yönetim kuruluyla birlikte kendisinden bu yeni liderlik rolünü üstlenmesini istedik.''

28 YIL ÖNCE SATIŞ VE PAZARLAMADA BAŞLADI

İngiltere'deki Hull Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olan Kent, Londra City Üniversitesinde iş yönetimi konusunda master eğitimi yaptı.

Coca-Cola şirketinde 1978 yılında Atlanta'da satış ve pazarlama departmanında başlayan Muhtar Kent, Hollanda ve İtalya'da çeşitli görevler üstlendikten sonra 1985 yılında Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü, 1989 yılında Orta ve Doğu Avrupa Bölüm Başkanlığı görevlerine atandı.

1995 yılında Avrupa'daki 12 ülkede şişeleme faaliyetlerini yürüten Coca-Cola Amatil şirketinin başına geçen Kent, 1999-2005 yılları arasında Efes İçecek Grubunda başkanlık görevini üstlendi.

Efes İçecek Grubunun yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsasında halka açılarak 2,5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yöneten Muhtar Kent, aynı dönemde Coca-Cola İçecek şirketinin de Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious