Coca Cola'yı boykot ediliyor!

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Alman Katolik Gençlik Teşkilatları Birliği, Coca Cola markasını boykot çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da toplam 650 bin üyeye sahip 15 Katolik Çocuk ve Gençlik Teşkilatları'nı çatısı altında birleştiren Alman Katolik Gençlik Teşkilatları Birliği, Coca Cola şirketinin insan haklarını ihlal ettiğini ve ahlaki sorumluluğunu yerine getirmediğini belirterek, kendilerine bağlı olan teşkilatlarda Coca Cola içeceğinin kullanılmayacağını açıkladı. Söz konusu karar, teşkilatın hafta sonunda Odenthal-Altenberg'de gerçekleştirilen genel toplantısında alındı.

Coca Cola'yı boykot kararının alınmasına gerekçe olarak, şirketin Güney Amerika'da Kolombiya'da hakkını aradığı için takibata uğrayan ve hatta öldürülen çalışanlarını yeterince korumaması gibi sebepler gösteriliyor. Şirket, ayrıca, elemanlarının hakkını korumak için birleşme hakkını engellemekle suçlanıyor.

Coca Cola'nın çalışanları ve çevrenin sırtından para kazandığına da dikkat çekiliyor. Teşkilat Başkanı Anderas Mauritz, özellikle uluslararası şirketlerin denetim altına alınması konusunu takip edeceklerini belirterek, uluslararası siyasi haklar anlaşması ile uluslararası ekonomik, sosyal ve kültürel haklar anlaşmasının korunmasını istediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious