Çocuğa kahraman giysisi almayın

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Çocuklarınıza Süpermen, Örümcek Adam gibi süper kahramanların giysilerini almayın. Onlara özenip hayatlarını tehlikeye atacak işlere kalkışabilirler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet BeşikTürkiye'de de üç çocuk Pokemon ve Örümcek Adam gibi uçmaya kalkmış, biri hayatını kaybetmişti.

Süper kahraman kostümü tehlikeye özendiriyor

Uzmanlardan ailelere uyarı: Çocuklarınıza, süper kahraman giysileri almayın. Özenip hayatlarını tehlikeye atacak işlere kalkışabilirler.

Çizgi roman ve beyaz perdedeki "süper kahramanlar" özenen çocukları bekleyen tehlikeler, sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde gündem oluşturuyor.
İngiliz uzmanlar da, "Örümcek Adam" veya "Süpermen" gibi çizgi roman kahramanlarının giysilerini giyen çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Queens's Tıp Merkezi'nde çocuk doktoru olan Dr. Patrick Davies, son yıllarda gözde olan giysileri giyen çocukların, o karakterler gibi davranmaya çalıştıklarına dikkat çekti.
Davies, "Archives of Disease in Childhood" adlı dergide yayımlanan makalesinde, süper kahramanlar gibi giyinen çocukların, gerçekçi olmayan beklentilere girdiklerine ve kendilerini onların yerine koyduklarına, sonuçta da ölümcül sonuçlarMurat Utundoğurabilecek işlere kalkıştıklarına dikkat çekti. Bir süre önce ülkede "Örümcek Adam" gibi giyinen bir çocuğun evinin penceresinden atladığını hatırlatan İngiliz uzman, "Çocukların kendilerine bir rolü model alması büyümenin önemli bir parçasıdır.
Ancak, aileler böyle giysileri giyen çocuklara daha dikkat etmeli" dedi. Türkiye'de de benzer olaylar sıkça gündeme geliyor. 20 Ekim 2000 tarihinde, Mersin'nin Mezitli Beldesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan 4 yaşındaki Ferhat Ağırbaş, Pokemon çizgi filmindeki kahramanlara özenerek uçmayı denedi. Annesinin markete gitmesini fırsat bilen minik Ferhat, oturdukları apartmanın yedinci katından atladı. Sol bacağı kırılan ve üç gün yoğunFerhat Ağırbaşbakımda müşahede altına alınan Ferhat, olayı ucuz atlattı.

BABA HAVADA YAKALADI
25 Nisan 2005'te ise İstanbul Hasköy'de Örümcek Adam hayranı 4 yaşındaki Ege Sarısu "Ben uçuyorum" diyerek babasının gözleri önünde döndüncü kat balkonundan atladı. Baba Sebahattin Sarısu da hemen oğlunun ardından kendini boşluğa bıraktı. Ege'yi havada yakalayan baba hızla beton zemine çakıldı. Babanın kolu ve kaburgaları kırılırken, Ege'nin burnu bile kanamadı. 2006'nın Ocak ayında ise Adanalı 12 yaşındaki Murat Utun, Örümcek Adam'dan etkilenip salonun tavanına ip asıp uçmaya kalkınca, ipin boynuna dolanması sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious