Çocuğu olmayan vergi verecek!

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Rusya’da çocuk sahibi olmayanların gelirlerininden yüzde 6 oranında vergi alınmasının yeniden gündeme alınmasını talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sovyet Birliği döneminde 1941 yılında Josef Stalin’in emri ile uygulamaya konulan çocuksuzluk vergisinin amacı Rus nüfusun hızlı artışını sağlamayı hedefliyordu. Yasaya göre, 20-50 yaş arasındaki erkekler ve 20-45 yaş arasındaki kadınlar, çocuklarının olmaması durumunda gelirlerinin yüzde 6’sını vergi olarak vermek zorunda idiler.

Rusya Parlamentosu üst kanadı da, alt kanadın Sovyet dönemine ait çocuksuzluk vergisinin yeniden uygulamaya konulması talebinin, ülkenin demokrafik sorununun çözümüne katkı sağlamayacağını savunuyor. Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Miranov eski yasanın yeniden uygulamaya konulması taleplerine, "Günümüzde çocuksuzluk vergisini uygulamaya koymamız mümkün değildir." diyerek karşı çıkıyor.

Miranov açıklamasında "Biz demografik sorunumuzun çözümü için aktif olarak çalışmalıyız. Genç ailelerin çocuk sahibi olmaları için çok yönlü çözümler üretmeliyiz. Fakat onların cezalandırılmasının çocuk sahibi olmalarına katkı sağlayabileceğini sanmıyorum. Ceza ne demografik ne de başka sorunların çözümüne katkı sağlayamaz." ifadelerine yer verdi. Miranov genç ailelerin düşük ücret almasının ve kendi evlerine sahip olamamalarının çocuk sahibi olmalarının önünde en büyük engel olduğunu söyledi.

Uzmanlar Rus ailelerin çocuk sahibi olmamalarının sadece mali nedenlerden kaynaklanmadığını ifade ederek, okulların, parkların, sağlık hizmetlerinin, ulaşımın, eğlence olanaklarının yetersiz olmasının da, insanları çocuk yetiştirme konusunda isteksiz kıldığını belirtiyorlar. Rusya’da nüfusu olumsuz etkileyen faktörlerden birisi de ölümlerin yüksek olması. Bu ülkede ortalama ömür 59 yıl gibi çok düşük bir düzeyde. Özellikle son yıllarda tüberküloz, AIDS, hepatit C gibi hastalıkların yaygın olduğu Rusya’da sağlık şartları da erken ölümlerin nedenleri olarak belirtiliyor.

2002 sayımlarında 145 milyon olan Rus nüfusu her yıl ortalama 700 bin kişi azalıyor. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre Rus nüfusu 2050’de 100 milyona, 21. yüzyılın sonunda da 80 milyona gerilemesi bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de iki çocuk sahibi olan ailelere 250 bin ruble, yaklaşık 9200 $ ekonomik destek verilmesini istemişti. Rus nüfusun göçü ile ilgili geliştirilecek teşviklerle de soruna çözüm üretilmeye çalışılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious