Çocuğun oyuncakları mesleğini belirliyor

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Uzmanlar, çocukların oynamayı tercih ettiği oyuncağın, zeka, merak alanı ve karakter gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzmanlara göre, topla oynayan çocuk organizatör ya da mimar, peluş hayvan meraklısı halkla ilişkilerci ya da psikolog, uzaktan kumandalı oyuncak arabayla oynayan çocuk inşaat mühendisi ya da makine mühendisi, ahşap küp bloklar ve oyun hamuruyla oynayanlar da ressam ve heykeltraş olmaya yatkın.

KARAKTERİNİ DE ETKİLER
Nöro Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Ethem Kocabaş, oyuncakların çocukların kendilerini ifade ettiğini belirterek, 'Oyuncaklar çocuklar üzerinde karakter özelliklerinin gelişimine etkisi, zeka boyutlarının gelişimi üzerindeki etkileri ve merak alanları üzerindeki etkileri açısından önemli. Oyuncakların farklı zeka ve karakter özelliklerini destekleyen tarzda seçilmesi gerekiyor. Bu sayede çocuğa tüm seçenekler sunularak, onun tercihleri doğru şekilde takip edilebilir. Çocuğun oynadığı oyuncak, anne ve babasına verdiği en önemli geri bildirimlerden biridir' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious