Çocuğuna aşırı ilgi gösteren anne babalar dikkat!

Çocuğuna aşırı ilgi gösteren anne babalar dikkat!.12639
  • Giriş : 19.01.2008 / 14:20:00

Anne babanın yoğun ilgisi, çocuğun karar verme yeteneğini kazanmasına engel oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Psikolojik danışman Fatih Kalkınç, çocuk eğitiminin doğumla başladığını söyledi. Çocuğun, bir konudaki öğrenme, bir işi yapabilme ve problemleri çözebilme yeteneğinin IQ düzeyini belirlediğini söyleyen Kalkınç, "Çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılaması bir zeka göstergesidir. 5-6 Yaşında bir çocuk yemeğini yiyebilmeli ve elbiselerini kendi giyebilmelidir. Anne babanın yoğun ilgisi çocuğun karar verme yeteneğini kazanmasına engel oluyor. " şeklinde konuştu,
Atak Koleji konferans salonunda kalabalık bir topluluğa seslenen Kalkınç, sürekli eleştirilen çocukların asi olduğunu belirterek "Çocukların güzel özelliklerinin ifade edilmesi çocukta olumlu gelişmelere sebep olur. Çocuk nazlı bir kuşa benzer öpülmek, sevilmek ve okşanmak ister. İnsan hangi yaşta olursa olsun sevgi ve saygı ister. Anne babanın eksik bıraktığı sevgiyi çocuk karşı cinste aramaya başlar. Çocuklar ebeveyne bakarak şekil almaktadır." dedi.

Aile içerisinde okuma saatlerinin belirlenmesinin çocukta öğrenme ve yorumlama yeteneğinin gelişmesine sebep olduğunu ifade eden Kalkınç, "Anne baba ayda bir kitap okumalıdır. Kitap okuyan çocuğun yorum yeteneği artar. Her ailede akşam yemeğinden sonra 30 dakika kitap okunmalı veya sohbet edilmelidir. Çocuğun sorduğu sorulara soru ile cevap verilmeli, düşünme yetenekleri harekete geçirildikten sonra cevap verilmelidir. OKS ve üniversite sınavlarında başarılı olmanın yüzde 30'u bilgi, yüzde 70'i ise bilgiyi kullanma ile ilgilidir. Çocuk okuduğunu anlamalı ve yorumlamalıdır. Buda kitap okuma ile sağlanabilir." şeklinde konuştu.

Fazla televizyon izleyen çocuklarda zeka gelişiminin yavaşladığını söyleyen Kalkınç; "Uzmanlar saat 18:00'den sonra çocukların televizyon izlemelerinin sakıncalı olduğunu belirtiyorlar. 0-2 yaş arası çocuklara kesinlikle televizyon izlettirilmemelidir. Özellikle okuyan çocuklar ders çalıştıktan sonra TV'den uzak tutulmalıdır. Çok televizyon izleme dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır." dedi.

Eğitim-öğretimin yanı sıra sosyal faaliyetler de de güzel çalışmalara imza attıklarını söyleyen Atak Koleji İlköğretim Müdürü Bilal Karaoğlu da, "Öğrencilerin eğitimleri ile yakından ilgileniyoruz. Bunun yanında anne baba eğitimi de önemlidir. Bu nedenle böyle bir seminer düzenledik. Amacımız eğitim öğretimde Mardin'in adını daha yukarılara yazdırmaktır." diye konuştu.

Program sonunda tüm davetlilere aşure ikramı yapıldı. Duydukları memnuniyeti dile getiren öğrenci velileri, bu tür programların sık sık yapılmasını istedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious