Çocuğunu çalıştıran yardım alamayacak

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da, çocuklarını sokakta çalıştırarak istismar eden ailelere sosyal yardım verilmemesi kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Risk altında olan çocuklar için yapılan çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi için, valilik bünyesinde Valilik, Belediye, Emniyet, Sağlık, Milli Eğitim ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü temsilcileriyle ''Risk Altındaki Çocuklar İl Yürütme Kurulu'' oluşturuldu.

Risk altında olan çocuklar için yapılan çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi amacıyla oluşturulan kurul, haftada 2 gün toplanarak, özellikle sokakta çalışan çocuklar için ne tür çalışmaların yapılacağını ve alınacak önlemleri belirliyor.

-30 AİLE TESPİT EDİLDİ-

Risk Altındaki Çocuklar İl Yürütme Kurulu, çocuklarını istismar ederek sokakta çalıştıran ailelerin sosyal yardımlardan faydalanmaması yönünde karar aldı. Alınan karar gereği, çocuklarını sokakta çalıştırdıkları belirlenen 30 ailenin ismi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirildi.

Kurul Başkanı Ahmet Özmen, Diyarbakır'da sayıları binlerle ifade edilen çocukların bulunmaması gereken ortamlarda bulunduğunu, günün önemli bir bölümü sokakta geçirerek, mendil, simit satıcılığı yaptığını ve çöp topladığını söyledi.

Çocukların sokaklarda öğrenmemeleri gereken şeyleri öğrenip, yaşamamaları gereken şeyleri yaşadığını kaydeden Özmen, çocukların sokakta edindiği davranışları okula taşıdığını, okullarda hem disiplinsizliğe neden olduğunu, hem de çocukların akademik başarısını olumsuz etkilediğini bildirdi.

İldeki tüm kurumları hatta vatandaşları risk altında olan çocuklara yardım için harekete geçirmek için 2 yıl sürecek bir il eylem planı geliştirildiğini belirten Özmen, risk altındaki çocuk sorununun tek bir kurumla çözülemeyeceğini, herkesin bu konuda sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Sorunun çözümüne katkı sunmak amacıyla kurulun oluşturulduğunu, öncelikli amaçlarının kurumlar arasında koordinasyonu sağlamak olduğunu ifade eden Özmen, kurumların hazırladıkları çalışmaları bir araya getireceklerini kaydetti.

-''İHTİYACI OLMADIĞI HALDE ÇOCUĞU ÇALIŞTIRIYOR''-

Okula gitmeyen çocukları okula kazandıracaklarını ifade eden Ahmet Özmen, şöyle dedi:

''Sokakta çalışan çocuk sayısını asgariye düşürmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla kurulda bir karar aldık. Alınan karar gereği, aile çocuğu sokakta çalışıyorsa sosyal yardımlardan yararlanamayacak. Sokakta çalışan çocukların listesi her ay düzenli olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilecek. Vakıf da çocuğunu sokakta çalıştıran ve yardım alan ailelere yardımı kesecek.

Çocuğunu sokakta çalıştırmayı bir geçim stratejisi haline getiren aileler var. Aile çok ihtiyacı olmadığı halde çocuğunu sokakta çalıştırıyor. Bu suistimalleri önlemeye yönelik çalışmamız olacak. Bunun için, ayrıca anne baba eğitim programını hayata geçireceğiz. Okullarda anne babalara eğitim verilecek. İnsanlarımız sokakta çalışan çocuklara acıma duygusuyla yaklaşıp alışveriş yapıyor. Bunu alışkanlık edinmişler. Bununla mücadele etmek ve vatandaşları duyarlı hale getirmek için broşür dağıttık, kentin farklı yerlerine afişler astık. Alışveriş etmekle sokakta çalışan çocuğun sayısı artar.''

-ŞARTLI YARDIM VERİLECEK-

75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü ve Kurul Üyesi Remziye Arslan da ilk çalışmalarının ailelere verilen yardımların şartlı verilmesi kararı olduğunu, çalışmayla insanlara karşılıksız yardım verilmesini önleyeceklerini bildirdi.

Karar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile diyaloğa geçtiklerini, çocuklarını sokakta çalıştıran ailelerin uyarılacağını ve yardımların şartlı verileceğini kaydeden Arslan, şunları söyledi:

''Şartlar, aileler çocuğunu sokakta çalıştırmayacak, aşı kartını çıkaracak ve her 3 ayda bir okula çağındaki çocuklarının öğrenci belgelerini getirecek. Artık bu karar doğrultusunda çalışma yapılacak. Amacımız anne ve babaları değiştirmeye yönlendirmektir. Bunu kesinlik hiç kimse yanlış anlamasın. Şart konulmasının nedeni
çocuklarla ilgilidir. Hiçbir aile çocuğunun sokakta çalışmasını istemez. Ama maalesef Diyarbakır'daki bazı aileler sokakta çocuklarının ne türlü risk karşı karşıya olduklarının farkında değil. Ne tür olumsuzlar yaşadıklarını bilmiyorlar. Aileler sadece çocuklarının eve götürdüğü para ile ilgileniyorlar. Bundan çok rahatsısız. Aileler çocukların durumu bilsinler istiyoruz.''

-ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLİYOR-

Merkeze bağlı mobil ekiplerinin her gün düzenli olarak sokakta çalışan çocukları tespit ederek, kayıt altına aldığını bildiren Arslan, listede her ay 10'dan fazla ismi görünen çocukları vakfa bildireceklerini belirtti.

Kentte ekonomik yoksunluğun bir gerçek olduğunu, ancak ihtiyacı olmadığı halde çocuğunu çalıştıran çok sayıda ailenin bulunduğunu ifade eden Arslan, şöyle dedi:

''Bu bir istismardır. Bu konuda yaptırım olması gerekiyor. Aldığımız karar da bu konudadır. Bunun için bir bilgisayar ağı oluşturulacak. Bu bilgisayar ağında hangi ailenin nereden yardım aldığı belirlenecek. Bu ağ sayesinde bir kişinin birçok yerden yardım almasını önleyeceğiz. Yardımların gerçekten ihtiyacı olan ailelere yapılmasını sağlayacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious