Çocuğunu istismar eden ailelere suç duyurusu

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünce uyarıya rağmen çocuğunu sokakta çalıştırarak istismar eden 2 aile hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sokakta çalışan çocukların rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması amacıyla birçok çalışma yürüten, gerekli yardımları yapan kamu kurum ve kuruluşları, uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam eden aileler hakkında yaptırım da uyguluyor. Diyarbakır'da 5 ailenin ardından Batman'da da çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam eden 2 aile hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Mustafa Baysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batman'da sokakta çalışan çocuk sayısının diğer kentlere oranla oldukça az olduğunu belirterek yaklaşık 25 çocuğun sokakta çalıştığını söyledi.

Bunlardan 10'unun risk altında olduğunu, gece geç saatlere kadar kavşaklarda araba camı silerek veya market önlerinde mendil satarak sokakta kaldığını ifade eden Baysal, sokakta kalan çocuğun birçok riskle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Baysal, çocuğunu sokakta çalıştıran ailelere ihtiyacı olan gerekli yardımı yaptıklarını, ancak bazı ailelerin gerçekte çocuğun eve getirdiği paraya ihtiyacı olmamasına rağmen istismar boyutunda çalıştırmaya devam ettiğini belirterek, uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam ederek istismar eden 2 aile hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Cezadan yana olmadıklarını, ancak çözümün de ailede olduğunu ve ailelerin duyarlı olmaları gerektiğini anlatan Baysal, şunları söyledi. “Uyarılarımıza rağmen, çocuklarını istismar boyutunda çalıştırmaya devam eden 2 aile hakkında savcılığa, Çocuk Koruma Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca suç duyusunda bulunduk. Amacımız, çocuğun başına bir şey gelmesini engellemek, ailelere sorumluluklarını hatırlatmak ve çocuk istismarını engellemek. Çünkü bu çocuklar gece geç vakitlere kadar sokaktalar ve her türlü riskle karşı karşıyalar. Biz zaten maddi durumu kötü olan ailelere gerekli yardımları yapıyoruz. Çocuklarını çalıştırmamaları gerektiği şeklinde ikazlarımızı yapıyoruz ve ikna etmeye çalışıyoruz. Buna rağmen uyarımızı dikkate almayan aileler hakkında suç duyurusunda bulunmaya devam edeceğiz. Temel hedefimiz çocuklarımızın topluma kazandırılmasıdır. Amacımız aileleri duyarlı kılmak ve ailelerin çocuklarına sahip çıkmasıdır.”

DİYARBAKIR'DA DA UYGULANMIŞTI

Diyarbakır'da da bir süre önce Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünün işbirliğiyle çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam eden 5 aile hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, 179 aileye de ihtarname çekilmişti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious