Çocuğunu mafyaya satanlar var! YENİ ŞAFAK

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Adana'daki Çocuk Yurdu'nda, 17 yaşında "konsamatris" bir kızın kaldığına ilişkin haberler, suç işleyen çocukların korunmasıyla ilgili uygulamayı yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

67 BİN ÇOCUK SUÇLU

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Çocukların Korunması Kanunu'nun kamuoyu tarafından çok bilinmediğine dikkat çekerek "Biz devlet olarak suç işleyen veya suça sürüklenen çocuklara sahip çıkıyoruz. Bu çocuklarımız SHÇEK'e gönderiliyor ve burada rehabilite ediliyor. Ülkemizde yılda ortalama 67 bin çocuk suç işliyor. Önceden bu çocuklar ya ıslahevlerine gönderiliyordu ya da ailesine teslim ediliyordu. Ama şimdi ailenin suçlu olduğu tespit edilmesi durumunda velayet hakları bile ailenin elinden alınabiliyor. Hatta ailelere çocuklarını suça sürükledikleri için ceza bile verilebiliyor" diye konuştu.

BATAĞA İTEN ANNE-BABA

Bazı ailelerinin çocuklarını suç işlemeye zorladığını belirten Çubukçu şöyle konuştu: "Bunun birçok örneği ile karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul'da bir baba çocuğunu önce uyuşturucu kullanmaya alıştırmış. Daha sonra bu çocuğunu uyuşturucu pazarlamasında kullanmış. Biz bu çocuğu alıp, sahip çıktık. Çocuklarını fuhuşa sürükleyen hatta organ mafyasına pazarlayan ailelere bile var. Çocuklarına hırsızlık, kapkaç ve dilencilik yaptıran ailelerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar . Biz bu çoçuklara sahip çıkıyoruz. "

AİLEYE VERMİYORUZ

Çocukları Koruma Kanunu çıkmadan önce bu çocukların ailerine geri verildiğini belirten Çubukçu, "Şimdi bu çocuklara biz devlet olarak sahip çıkıyoruz. Onları rehabilite ediyoruz. Eğer çocuğu suça aile itiyorsa bu çocukları ailelerine vermiyoruz. Bunları ailelerine verirseniz suç makinesi haline getirirsiniz. Biz sorunu kökünden çözmeye çalışıyoruz. Bu konuda kamuoyundan destek bekliyoruz. Kimse çocuğunun suç işlemesini istemez. Ancak bazı anne-babalar ise bunu yapıyor. Bu çocukları ailelerine vermek mi yoksa devletin korumasına almak mı daha doğru? Bence devletin korumasına almak daha doğrudur. Bu çocukları aileleri veya birileri çalışmaya, suç işlemeye veya konsomatrislik yapmaya zorluyor. Bunları zorlayanların hiç mi suçu yok? Bunları gözardı etmemeliyiz" dedi. Geçen yıl Temmuz ayında çıkartılan Çoçukların Korunması Kanunu önemli düzenlemeler getiriyor. Çocukların Korunması Kanunu suç işleyen veya sokakta çalışmaya zorlanan çocukların Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bildirilmesi ve verilmesi zorunluluğunu getiriyor.

VELAYET HAKKI ALINIYOR

Çocuk Koruma Kanunu gereğince fuhuş , konsomatrislik, dilencilik yapan çocuklara devletin sahip çıktığını belirten Bakan Çubukcu "Önceden bu çocuklar ailelerine teslim ediliyordu. Şimdi ailenin suçlu olduğunun tespit edilmesi durumunda velayet hakkı bile alınıyor. Hatta ailelere çocuklarını suça sürükledikleri için ceza veriliyor" dedi.

Suç işleyen çocuklar SHÇEK'e gönderiliyor

Suç işleyen veya suça sürüklenen çocuklara SHÇEK tarafından değişik tedbirler uygulanıyor. SHÇEK tarafından kuruma teslim edilen çocuklara uygulanan tedbirler şunlar:

DANIŞMANLIK: Çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere çocuk yetiştirme konusunda; çocuklara da eğitim ve gelişimleri ile ilgili sorunlarının çözümünde yol gösterme

EĞİTİM: Çocuğun bir eğitim kurumuna gündüzlü veya yatılı olarak devamı; iş ve meslek edinmesi amacıyla bir meslek veya sanat edinme kursuna gitmesi veya meslek sahibi bir ustanın yanına yahut kamuya ya da özel sektöre ait işyerlerine yerleştirilmesi

BAKIM: Çocuğun bakımından sorumlu olan kimsenin herhangi bir nedenle görevini yerine getirememesi hâlinde, çocuğun resmî veya özel bakım yurdu ya da koruyucu aile hizmetlerinden yararlandırılması veya bu kurumlara yerleştirilmesi

SAĞLIK: Çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması ve tedavisi için gerekli geçici veya sürekli tıbbî bakım ve rehabilitasyonu, bağımlılık yapan maddeleri kullananların tedavilerinin yapılması

BARINMA: Barınma yeri olmayan çocuklu kimselere veya hayatı tehlikede olan hamile kadınlara uygun barınma yeri sağlama.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious