'Çocuğunu sokağa atanları anlamıyorum'

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

20 aylık oğluna karaciğerinden parça veren baba Cengiz Sağır, çocuklarını sokağa terkeden insanlara hayret ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oğlunu yaşatabilmek için tereddüt etmeden karaciğerinden parça vermeyi kabul eden ve bu operasyona engel olduğu için iki ayda 10 kilo zayıflayan Sağır, "Çocuk sevgisi bambaşka. Doktorlar bana bunu teklif edince gözümü kırpmadan kabul ettim. Şu anda çok mutluyum" dedi.
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 20 aylık Samet Sağır'a karaciğer rahatsızlığı teşhisi konuldu. Doktorlar çocuğa "nakil gerektiğini" söyleyerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevketti. Ege Üniversitesi Hastanesi'ne üç ay önce getirilen Samet Sağır'a babasından alınacak karaciğer parçasının nakledilmesi gündeme gelince, baba Cengiz Sağır ameliyatın gerçekleşmesi için bir ay içinde 10 kilo zayıfladı. Operasyonu gerçekleştiren ekipte yeralan Doç. Dr. Murat Kılıç, bu aşamanın ardından operasyon için engellerin ortadan kalktığını, oluşturulan uzman bir ekibin operasyonu başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Ameliyat sonrası baba Cengiz Sağır'ın karaciğerinin sol bölümünden alınan bir parça, 20 aylık oğlu Samet'e nakledildi. Hastanenin Genel Cerrahi Servisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tutulan baba - oğulun sağlık durumu gayet iyi. Operasyon sonrası konuşan baba Cengiz Sağır, oğlunu yaşatabilmek için tereddüt etmeden karaciğerinden parça vermeyi kabul ettiğini aktardı. İki çocuk babası olan Sağır, operasyonun gerçekleşmesi için doktorların kendisine 10 kilo zayıflaması gerektiğini söylediklerini ifade ederek, "Ben de hiç zaman kaybetmeden bir program dahilinde rejime başladım. Bir ayda 10 kilo verdim ve ameliyat gerçekleşti. Fedakarlık bazan canla olur, bazan kanla olur." dedi.

Çocuk sahibi olmanın tarif edilemez bir duygu olduğunu aktaran Sağır, "Kimsesiz çocukları gördüğüm zaman yüreğim sızlar. Ben babalık görevimi yaptım. Nakil sözkonusu olunca önce kadavradan temin edilir dediler ancak bunun 1 - 2 yıl sürebileceğini söylediler. Ayrıca uyum sağlayıp sağlamayacağı da belli değil. Değerli doktorlarımız bana (anne veya babadan alınmalı) deyince hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Şu anda çok mutluyum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious