Çocuğunu sokakta çalıştıran aileye ceza

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştıran 4 aile ile çocuk çalıştıran bir hurdacıya 109'ar YTL para cezası verildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Aksoy, "Sokak Çocukları Rehabilitasyonu Projesi " ile ilgili Valilik toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında sokakta çalışan çocukların ailelerine sokakta çocuklarını çalıştırmamaları konusunda gerekli tebligatın yapıldığını, tebligata rağmen çocuğunu sokakta çalıştıran 4 aileye ve uyarılara rağmen çocuk çalıştıran bir hurdacıya 109'ar YTL para cezası uygulandığını söyledi.

Aynı cezayı sokaktaki çocuktan alışveriş yapan vatandaşa da uygulayacaklarına dikkat çeken Vali Aksoy, "Vatandaşlarımıza şu ana kadar ceza uygulamadık. Uygulamakta istemeyiz. Sadece vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz. Çocuktan bir şey aldığı takdir de vatandaşa da 109 milyon ceza uygulayabiliriz. Ama ceza en son yöntemdir. Temennimiz ceza uygulamadan bu sorunu çözmektir. Ama mecbur kalırsak bunu uygulayacağız" diye konuştu.

PARAYI GEREKİRSİ HACİZLE ALACAĞIZ

Yasal olarak vatandaşın para cezalarına itiraz etme şansının bulunduğunu ifade eden Aksoy şöyle devam etti: Vatandaş verilen para cezasına 15 gün içinde itiraz hakkı var. İtiraz eder veya etmez. Kesinleştikten sonra tahsilatı için Vergi Dairesi Başkalığı'na göndereceğiz. Para cezasını tahsil etmek için kararlıyız. Gerekirse haciz edeceğiz. Yani evinde televizyonu da varsa haciz edeceğiz. Çünkü bizim burada gördüğümüz ihtiyaçtan çok çocukların istismar edilmesidir. Çocukların istismar edilerek bunların sırtından para kazanılması gibi bir düşünce vardır. Bu bakımdan buna fırsat vermeyeceğiz."

Çocukların veya ailelerinin gerçekten ekonomik sıkıntıları varsa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün bütçesinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın imkanlarından bu ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak yönünde çalışmalarının bulunduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, Şu ana kadar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün sokak çocuklarına sahip olan 70 aileye bin'er YTL civarında maddi destek sağlandığını kaydetti.

İhtiyaçtan sokakta çocuğumu çalıştırıyorum yaklaşımını asla kabul etmediklerini anlatan Aksoy, "Sokaktan kurtarılan çocukların gerek kültürel gerek sosyal bakımdan yetişmelerini sağlamak için Halk Eğitim Müdürlüğü'nce 15 ayrı dalda 18 kurs açıldı ve 200'ün üzerinde çocuğumuz bu kurslara devam ediyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğünce organizasyonu yapılan 10 spor kursunda da yaklaşık 140 çocuğumuz spor aktivitelerine katılıyor" diye konuştu.

Aksoy, "Sokak Çocukları Rehabilitasyonu Projesi" ile 100 sokak çocuğunun okula kazandırıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious