Çocuğunu sokakta çalıştıran babaya hapis

  • Giriş : 01.07.2007 / 09:55:00

Diyarbakır'da 9 yaşındaki kızını sokakta çalıştıran bir baba, 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sokakta çalışan ve risk altında olan çocukların rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması için çeşitli çalışmalar yürüten kurumlar, ailelerin çocuklarını sokaktan almaları için ayni ve nakdi yardım yapmasına karşın çocuklarını sokakta çalıştırmakta ısrar eden aileler hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanıyor.

Diyarbakır Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nin işbirliğiyle yaklaşık bir yıldır yürütülen çalışmayla tüm uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştırmakta ısrar eden 17 aile hakkında suç duyurusunda bulunulurken, yaklaşık 180 aileye de ihtarname çekildi.

Haklarında suç duyurusu yapılan ailelerden baba Nuri Kaya hakkında, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık baba Kaya'nın, 9 yaşındaki kızı B.K'yi sokakta çalıştırarak ''büyütmek ve bakmakla yükümlü olduğu aile efradına karşı kötü muamelede bulunduğu'' gerekçesiyle 4 ay hapis cezasıyla cezalandırılması kararlaştırdı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, mağdur B.K'nin ifadesinde, bu işi yapması için ailesinin kendisini göndermediğini, bunun bir suç olduğunu bilmediğini belirtiği kaydedildi.

Sanık baba Nuri Kaya'nın, çocuğunun sokakta çalıştığından haberinin olmadığı yönündeki ifadesine de yer verilen kararda, şöyle denildi:

''Şüpheli olarak ifadesi alınan baba, çocuğunun bu işi yaptığını bilmediğini söylemiştir. Ancak savunmasının aksine bu durumu bilmeme hususunda mazeretinin olamayacağı bu nedenle üzerine atılı suçu işlediği iddiasıyla isnat edilen suçtan cezalandırılması için kamu davası açılmıştır.''

Kararda iddia makamının, mağdur beyanı, sanığın savunması ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde sanığın isnat edilen suçtan cezalandırılmasını talep ettiği de vurgulandı.

-OLAY-

Diyarbakır'da Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekiplerince 21 Aralık 2006 tarihinde sokak ve kavşaklarda çalıştırılan çocuklar üzerinde yapılan çalışma esnasında, tarihi Ulu Cami önünde kağıt mendil satarken alınan 9 yaşındaki ilkokul 3. sınıf öğrencisi B.K'nin babası Nuri Kaya hakkında, büyütmek ve bakmakla yükümlü olduğu aile efradına karşı kötü muamelede bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu davası açılmıştı.

-TÜRKİYE'DE BİR İLK CEZA-

Diyarbakır Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü yetkilileri, yürütülen çalışmalar kapsamında, çocuğunu tüm uyarılara rağmen sokakta çalıştırmaya devam eden ve hakkında suç duyurusu bulunan ailelerden birinin hapis cezasıyla cezalandırılması kararın Türkiye'de ilk olduğunu belirttiler.

Ayni ve nakdi yardım yapılmasına karşın bazı ailelerin çocuklarını istismar boyutunda çalıştırmaya devam ettiğini ifade eden yetkililer, kararın caydırıcı olabileceğini vurguladılar.

-YARDIM ALAMAYACAKLAR-

Risk altında olan çocuklar için yapılan çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi için, Valilik bünyesinde Valilik, Belediye, Emniyet, Sağlık, Milli Eğitim ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü temsilcileriyle ''Risk Altındaki Çocuklar İl Yürütme Kurulu'' adı altında oluşturulan kurul, çocuklarını istismar ederek sokakta çalıştıran ailelerin sosyal yardımlardan faydalanmaması yönünde karar almıştı. Alınan karar gereği, çocuklarını sokakta çalıştırdıkları belirlenen 30 ailenin ismi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bildirilmişti.

-ŞEKER HASTASI ÇOCUĞUNU ÇALIŞTIRMIŞTI-

Batman'da da uyarılara karşın çocuğunu çalıştıran 2 aile hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, 80 aileye de ihtarname çekilmişti. Bu uygulamalar sırasında şeker hastası çocuğunu uyarılara rağmen sokakta çalıştırmaya devam eden baba Ş.A. hakkında, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, TCK'nin 233. maddesi uyarınca Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious