Çocuğunu sokakta çalıştırmak suç

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Her yıl 4 bin çocuğun dünyaya geldiği Diyarbakır'da, uyarıya rağmen çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam eden 5 aile hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sonuç alınamayan, çocuğunu istismar boyutunda çalıştırmaya devam eden ve bu konuya duyarsız kalarak çocuklarının psiko-sosyal gelişimine dikkat etmeyen ailelere yönelik Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü suç duyurusunda bulunuyor.

Diyarbakır'da 5 aile hakkında suç duyurusunda bulunulurken; 179'una da ihtarname çekildi. Aileler bu uyarıları dikkate almazlarsa, onlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacak.

Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, ailelerin çocuklarına olan ilgisizliğinden yakındı. Çalışan çocukların aileleriyle sürekli görüştüklerini dile getiren Çatalkaya, uyarıları dikkate almayan çocukların aileleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zülfi Toman, uygulamadaki amaçlarının ailelerin çocuklarını çalıştırmaktan vazgeçirmek olduğunu vurguladı. Diyarbakır'da İstanbul ve Ankara'daki gibi sokak çocuğunun olmadığını kaydeden Toman, çocukların sokakta çalışmasının en büyük nedeninin ailelerin ilgisizliği olduğunu belirtti.

Şuana kadar 5 aile hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Toman, çocuklarını istismar eden aileler hakkında 3 ile 6 ay arasında hapis cezası verildiğini söyledi.

Devletin kamu kurumları çocuğun bu şekilde sokakta çalışmasının çocuğa daha büyük riskler getirdiğini bildiğini anlatan Toman, "Çocuk sokakta tehlike altında olabiliyor. Bu anlamda ailelerin daha duyarlı olması, ailelerin kendi çocuklarıyla daha ilgili olması gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların istismarına devletin yasal zeminde mücadele ettiğini ailelerin görmeleri gerekiyor. Devlet bu konunun hassasiyetini bildiği için biz kamu kurumları olarak bu konuyla ilgili her türlü zeminde mücadale edeceğiz. İzmir, İstanbul ve değişik illerde bu uygulamanın örnekleri var. Çocuklarını istismar eden aileler hakkında Kabahatlar Kanunu kapsamında suç duyurusunda bulunulduğunu ve ailelere para cezaları verildiğini biliyoruz. Cezai yaptırımlar aşamalı olarak devam edecek. Ancak bu yargının alanına giriyor. Bizim yükümlülüğümüz bu çocuklarlara ilgili, ilk aşama olarak çalışmaları yapıp, Emniyet ile iş birliği içinde suç duyurusunda bulunmaktır. Bölgede ilk kez böyle bir uygulama yapılıyor." dedi.

ÇOCUKLARIN SOKAKTA ÇALIŞMASI NORMAL KARŞILANIYOR

Birçok ailenin çocuğunun sokakta çalışmasını normal karşıladığına dikkat çeken Toman, Diyarbakır'da sokakta çalışan çocuk sayısının çok abartıldığını, oysa en fazla 2 bin 500 çocuk civarında olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Bunlardan bin 900'üne ulaştıklarını ve rehabilite ettiklerini dile getiren Toman, "Yaklaşık 640'ını tamamen sokaktan çektik. Diğerlerinin de sokakta bulunma sıklığı oldukça aşağıya çekildi. Bir çoğunu okula kazandırdık. Diyarbakır'da hemen hemen çocukların hepsine ulaştık. Sokakta çalışan çocuğun zaman zaman bazı insanların hakaretine uğramaması, çocuğun bulunduğu topluma karşı yabancılaşmaması ve kinle büyümemesi için çocuğun sokaktan çekilmesini zaruret olarak görüyoruz. Sokak tehlikelerle doludur. Ailelerin neyin kötü neyin iyi olduğunu bilmeyen, reşit olmayan çocuklarını kontrolsüz sokağa bırakmalarını çok büyük tehlikelere yol açabileceğini düşünüyoruz. Ailelerin duyarlı olmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Şehitlik semtinde bir çocuk barınağı kurduklarını ve 5 çocuğu yerleştirdiklerini söyleyen Toman, buranın kapasitesini 40'a kadar çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Geç saatte sokakta bulunmaya devam eden çocukların ailelerine ulaşmada zorluklar çekildiğini anlatan Toman, barınağın bu amaçla çalışacağını ve gelen ailelerin tutanakla çocuklarını alabileceklerini belirterek bu şekilde çocuklarını istismar noktasında tutan ailelere yönelik yasal işlem yapılacağını bildirdi.

Son 2 yıldır 7 yaşına kadar kız çocuklarının da çalıştırılmaya başlandığına dikkat çeken Toman, özellikle kavşaklarda çalışan çocuklarda sigara kullanma oranının daha çok olduğunu gözlediklerini belirterek "Çocukların aileleri genelde cahil kesim. Belli bir meslek gurupları yoktur. Eğer aileler uyarılara rağmen çocukları hakkında gereğini yapmıyorlarsa suç duyurusunda bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

2 YILDA 465 ÇOCUK TUTUKLANDI

Diyarbakır'da Adliye'den Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne 220 çocuk gönderildi. Bu çocuklardan 200 tanesi ile rehberlik hizmeti başlatılırken; 20 çocuk bu hizmeti kabul etmedi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 200 çocuktan 136 tanesiyle yaptığı rehberlik hizmetlerinde büyük mesafeler katetti. Bu çocuklar arasında 43 tanesi madde bağımlısı. Yapılan hizmetler sonucu 22 tanesi tedaviye cevap vererek madde kullanımını bırakırken; geri kalan 21 çocuk ise hizmeti kabul etmedi.

Diyarbakır Adliyesi'ne 2005 yılında çocuk suçlarıyla ilgili olarak bin 478 olay intikal ederken, bu olaylara karışan 178 çocuk tutuklandı. 2006 yılından bu tarihe kadar ise, bin 11 olay adliyeye intikal ederken; olaylara karışan 287 çocuk tutuklandı.

Şu an Diyarbakır'da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne kayıtlı bin 24 çocuğa rehberlik hizmeti veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious