Çocuğunuz 9 saat uyuyor mu?

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Çocuğunuzun en az 9 saat uyuduğuna emin olun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi sorumlusuı Dr. Bülent Çiftçi,ıÜüuyku ve uyanıklık bozuklukları sadece erişkinleri etkilemediğini, çocukların da uyku ile ilgili erişkinler gibi sorunlar yaşayabileceğini söyledi.

Uykunun çocukların hayatında önemli bir yer kapladığını dile getiren Çiftçi, çocuklarda uyku sorunlarının dikkat eksikliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme geriliği ve bazı fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabildiğini söyledi. Çocukların gece en az 9 saat uyuması gerektiğini vurgulayan Çiftçi, "Bilgisayar, internet gibi teknolojik bazı aktiviteler çocukların uyku saatlerini azaltmaktadır. Buna ek olarak anne ve babalar çocukların uyku problemlerini bir hastalık olarak algılamadıkları için tanı amacıyla hekime getirmezler ve tedavi olanaklarından yoksun kalırlar." dedi.

Yeterli miktarda gece uykusu uyumayan çocuklar için fiziksel ve zihinsel gelişme geriliğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Çiftçi şunları kaydetti: "Anne ve babalar horlama, uykuda nefes durması, sabahları zor uyandırılma veya gündüz performansında düşme. gödükleri taktirde hemen doktora başvurmalıdırlar. Uyku apnesi (nefes durması), insomnia (uykusuzluk), huzursuz bacak sendromu ve narkolepsi gibi hastalıklar çocuklarda da erişkinlerdekine benzerdir. Uyku uzmanları çocuklardaki uyku sorunlarını yaşam tarzı değişiklik önerileri ile ve uygun tedaviler ile kolaylıkla tedavi edebilmektedirler."

Çiftçi anne ve babalara çocuklarının dinlendirici bir uyku uyumalarını sağlamak amacıyla şu önerileri sıraladı:

Çocuğunuzun her gece en az 9 saat uyuduğundan emin olun

Çocuğunuzu aşırı ders yükünün altına sokmayın

Uyku zamanına yakın kafeinli gıdalar (kola, çikolata vs.) almamasını sağlayın

Çocuğunuzun bir uyku ritüeli geliştirmesine yardımcı olun (Örneğin uyumadan önce düzenli olarak yapılacak diş fırçalama, vs gibi işleri hep aynı sıra ve şekilde yapması gibi)

Akşam geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin

Çocuğunuzun yatak odasının karanlık olduğundan emin olun

Çocuğunuzun televizyon karşısında uyuya kalmasına izin vermeyin

Çocuğunuzun yatağına özen gösterin

Çocuğunuzun yatak odasının ısısını kontrol edin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious