Çocuğunuz ağlayarak istediğini yaptırmamalı

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Psikolojik danışman ve yazar Fatih Kalkınç, "Çocuğunuz ağladığı zaman kesinlikle istediği şeyi yapmayın." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim ve Kültür Gönüllüleri Derneği’nin organize ettiği "Okul Evde Başlar" isimli seminere Bigadiç Belediye Başkan Vekili Halil Pamuk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Turhan Demirtaş, Milli Eğitim Şube Müdürü Ferhan Şahin, Orman İşletme Müdürü Osman Onat, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Aynı zamanda Yamanlar Eğitim Kurumları’nda öğretmen olan ve Burç FM’de program yapan Fatih Kalkınç, anne ve babalara şunları söyledi: "Çocuğunuz ağlayabiliyorsa rahat bırakın ağlasın. Ağlayan çocuk rahatlar. Çocuğunuz sizden bir şey isteyip de almadığınız zamanlarda ağlamaya başlıyor ve siz de alıyorsanız çocuk bunu bilinç altına yerleştirir, daha sonra bir şeyler istediğinde de ağlar. Çocuğunuz ağladığı zaman kesinlikle istediği şeyi yapmayın."

Ailelerin en çok düştüğü hatanın, evde televizyon açıkken çocuğun ders çalışmasını istemek olduğunu dile getiren Kalkınç, "Başarılı olan çocukları ziyarete gittiğimizde, evlerinde televizyonun belirli saatlerden sonra açılmadığını gördük. Elinden kumandayı eksik etmeyen anne ve babalar, çocukların derslerindeki başarısızlığından yakınmasın. Saat 18.00’den sonra evde televizyon seyredilmesin. Çocuklarınızın derslerinde başarılı olmalarını istiyorsanız, haftada bir balık yedirin. İncir, üzüm, bal ve pekmez gibi glikoz (şeker) içeren gıdalar eksik olmasın." diye konuştu.

Aydın’dan ÖSS ve OKS’de her yıl Türkiye dereceleri çıktığına dikkat çeken Kalkınç, bunun incirle bağlantısı olduğunu savundu.

Fatih Kalkınç, seminer sonunda "Okul Evde Başlar" isimli kitabını imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious