Çocuğunuz ilgi bekliyor!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, "Okul nasıl geçti?" ya da hal hatır sorma ile biten diyalog eksikliğinin, çocukları şiddet içerikli çizgi filmler ya da bilgisayar oyunlarına yönlendirdiği konusunda aileleri uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doç. Dr. Yaşare Aktaş Arnas, günlük yaşamın koşuşturmasında anne ve babaların çocuklarıyla yeterince ilgilenmemesinin, çocukların gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

DUYGU PAYLAŞIMI EKSİK KALIYOR

Annenin mutfak işiyle ilgilenirken, babaların TV izlediğini ya da gazete okuduğunu, bu durumda ebeveynlerin "ayak altında dolaşmasın" düşüncesiyle çocukları ödevlerine, TV'ye ya da bilgisayara yönlendirdiğini kaydeden Arnas, şöyle dedi: "Anne babaların çocukla iletişimi birkaç dakikalık hal hatır sormayla kalıyor. TV izlenirken bile evde birkaç TV varsa herkes kendi odasına gidip farklı bir kanalı izliyor. Çocuklarla ebeveynleri arasında duygusal paylaşım ve düşünce paylaşımı olmuyor. Farklı şekillerde zaman geçirildiği için sosyal izolasyon ve aile ilişkilerinde kopukluk başlıyor."


Yanlış model seçiyorlar


Çocuğu tek başına bırakmanın, tehlikelere de açık bırakmak anlamına geleceğini ifade eden Arnas, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anne babası kendisiyle ilgilenmeyince, duygusal yoksunluk yaşayan çocuk, TV ve bilgisayar oyunlarına yöneliyor ve oradan da yanlış insan modellerini ve şiddet uygulayanları kendisiyle özdeşleştirmeye başlıyor. Şiddeti kanıksıyor ve konuşarak problem halledilebileceğini öğrenemiyor."

HER OYUNCAĞI ALMAYIN

Uzman doktor, "Anne-babaları bu tür kahramanların oyuncaklarını alarak, şiddeti de onaylamış oluyorlar. Bilgisayar oyunları da aynı. En masum araba yarışında bile, 'rakiplerini ekarte edip kazanacaksın' mesajı veriliyor. Oysa anne babalar çocukla birlikte vakit geçirse ve 'bu kahramanlar kavga ediyorlar ama sorunları konuşarak da çözebilirlerdi' deseler, çocukların iç dünyasında çok şeyi değiştirmiş olacaklar."

Tv planlanarak izlenmeli

Çocukların duygu ve düşüncelerinin paylaşılması ve desteklenmesi için birlikte zaman geçirmenin şart olduğunu vurgulayan Arnas, şunları söyledi: "Öncelikle TV'yi sağlıklı izlemek gerekli. Programlar seçilerek birlikte izlenmeli ve bunun için belli bir saat belirlenmeli. Saat dolunca TV kapatılıp, izlenen programlar üzerine ya da başka konularda konuşulabilir. Anne ve babayla ortak sinema, tiyatro, konser ya da maç gibi etkinlikler planlanabilir. Çocuğun özel bir hobisi varsa bunu desteklemek için birlikte zaman geçirilebilir. Anne ve baba ev işlerini dönüşümlü olarak yaparsa, diğer ebeveyn çocukla birlikte vakit geçirebilir. Kısaca, etkinlikler ve zaman planlanarak değerlendirilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious