Çocuğunuz vaktinde konuşmuyor mu?

Çocuğunuz vaktinde konuşmuyor mu?.6467
  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Çok fazla televizyon izlemenin de konuşmama gibi durumlara yol açtığını belirten Dr. Hasan Aydınlı, “Bu durum geç fark edildiği zamanlarda otizm gibi daha ciddi sorunlara bile yol açabiliyor.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oysa uzmanlar, aileleri çocukların geç konuşmaları konusunda uyarıyor. Çünkü geç konuşan çocuklarda ailelerin fark edemediği işitme ya da zeka problemleri olabiliyor. Çocuklar ilk altı aydan itibaren heceler çıkarmaya başlıyor, bir yaşından itibaren kelimeler söyleyebiliyor ve 18. aydan sonra cümle kurabiliyor. Çocuğunuz bu gelişimin çok gerisinde kalıyorsa uzmana başvurmakta fayda var.

Geç konuşmanın çocuğun zeka ve sosyal gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Dr. Hasan Aydınlı, çocukların normal konuşma sürecini şöyle anlatıyor: “Çocuklar ilk altı ayda yavaş yavaş “ma ma, ba ba, da da” gibi heceler çıkarmaya başlar. 12. aydan itibaren “anne, baba, dede” gibi kelimeleri söylemeye başlıyor. 18. aydan itibaren de çocuklar “anne gel, baba ver” gibi cümlelerle isteklerini anlatmaya çalışır. Çocuklar bu sürecin çok gerisinde kalıyorsa uzmana başvurulmalıdır.”

Çocukların geç konuşmaya başlamalarının en büyük sebebi ise zeka problemleri. Zeka olarak yaşıtlarına göre geri olan çocuklar geç konuşmaya başlıyor. İşitme sorunu da çocukların geç konuşmalarında önemli etkenlerden biri. Dr. Aydınlı bu durumu şöyle açıklıyor: “İşitme problemi olan çocuklar dış dünyadan hiçbir ses duyamadıkları için konuşma sorunu yaşıyorlar. Çünkü çocukların konuşma yeteneği kazanabilmesi için dış dünyadan ses alması, bunları algılaması, yorumlaması, ayırt etmesi ve bunların sonucunda bunlara benzer sesler çıkarması gerekiyor. Bu nedenle konuşma sorunu yaşayan çocukların işitme yönünün incelenmesi gerekiyor. Özellikle sık sık ortakulak iltihabı geçiren çocuklarda dikkatli olmak lazım.” İçine kapanık ve sosyal olmayan çocuklarda da konuşma sorunları görülebiliyor.

Dr. Aydınlı, önemli bir ayrıntıya da dikkat çekiyor. Fazla televizyon izlemek 0-4 yaş arası çocuklarda zamanla dış dünyadan kopma, kendi halinde olma eğilimi, insanlardan ve insanlar arası ilişkilerden kopma, yaşıtları ile ilgilenmeme, konuşmama gibi durumlara yol açabiliyor. Bu durum geç fark edildiği zamanlarda otizm gibi daha ciddi sorunlara bile yol açabiliyor.

Konuşma gelişimi için aileler ne yapmalı?

Her şeyden önce çocuğa sevgi ve huzur dolu bir aile ortamı hazırlanmalı. Çocuk ile ilgilenerek ona sevildiği hissettirilmeli. Çocuk ile yaşı ne olursa olsun sık sık konuşulmalı. Çocuk insanlar arasına sokularak, kalabalık içinde konuşmaya sevk edilmeli. Çor fazla televizyon izlettirilmemeli. Konuştuğunda onu

cesaretlendirerek onun size gönderdiği seslere cevap verilmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious